Stosowanie kas rejestrujących w 2018 r. - Dodatek nr 6 do Poradnika VAT nr 8 (464) z dnia 20.04.2018
Zwolnienie z ewidencjonowania eksportu towarów na rzecz osób fizycznych
Eksport towarów dokonywany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - co do zasady - podlega ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. sprzedaż ta może korzystać ze zwolnień z ewidencjonowania na warunkach określonych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Może to być zwolnienie podmiotowe ze względu na wysokość obrotów lub też zwolnienie przedmiotowe dotyczące sprzedaży towarów prowadzonej w systemie wysyłkowym.
Na mocy § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia zwolnienie z ewidencjonowania przysługuje podatnikom, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł.
Z tym, że w przypadku podatników rozpoczynających dostawę towarów i świadczenie usług na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT w trakcie roku podatkowego, limit uprawniający do zwolnienia określany jest w proporcji do okresu wykonywania tych czynności. Jeżeli jednak w trakcie 2018 r. obroty ze sprzedaży dla osób prywatnych przekroczą kwotę 20.000 zł (lub limit ten liczony proporcjonalnie do okresu dokonywanej sprzedaży w 2018 r. - jeśli w tym roku podatnik rozpocznie sprzedaż dla ww. osób), zwolnienie straci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym obrót przekroczył ww. limit (§ 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia).
Natomiast zwolnienie przedmiotowe określone jest w poz. 38 załącznika do rozporządzenia i dotyczy dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi). Warunkiem niezbędnym jest otrzymanie przez dostawcę towaru w całości zapłaty za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem). Dodatkowo z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Podatnik, który zamierza skorzystać z wymienionych powyżej zwolnień musi mieć na uwadze, iż sprzedaż towarów określonych w § 4 rozporządzenia wyklucza możliwość korzystania z jakichkolwiek zwolnień z ewidencjonowania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|