Stosowanie kas rejestrujących w 2018 r. - Dodatek nr 6 do Poradnika VAT nr 8 (464) z dnia 20.04.2018
Dokonywanie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju
Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju zdefiniowana jest w art. 2 pkt 23 ustawy o VAT i oznacza dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:
a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej - którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy o VAT, lub
b) każdego innego niż wymieniony w lit. a) podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.
W uproszczeniu, o sprzedaży wysyłkowej mówimy w sytuacji, gdy czynny podatnik z jednego kraju UE sprzedaje towary przewożąc je do kraju nabywcy, który nie jest zobowiązany do rozliczania podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia.
W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium Polski, jeżeli całkowita wartość netto towarów, innych niż wyroby akcyzowe, wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów. Warunkiem jest również nieprzekroczenie limitu w roku poprzednim (art. 23 ust. 2 i 3 ustawy).
Podatnicy, których obroty nie przekroczyły określonego limitu, mogą wybrać jako miejsce opodatkowania terytorium państwa członkowskiego, do którego dokonywana jest sprzedaż wysyłkowa, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o skorzystaniu z takiego rozwiązania, z zaznaczeniem nazwy państwa członkowskiego lub państw, których powiadomienie to dotyczy.
Jeśli miejscem opodatkowania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju będzie Polska, wówczas należy zastosować do sprzedaży stawkę VAT właściwą dla danego towaru. Sprzedaż taką, zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT należy obowiązkowo udokumentować fakturą bez względu na status nabywcy. Podatnik powinien również prowadzić ewidencję sprzedaży wysyłkowej do poszczególnych państw Wspólnoty, aby prawidłowo określić moment przekroczenia limitu tej sprzedaży obowiązującego w danym kraju.
W tym miejscu powstaje wątpliwość czy dostawę taką dokonaną na rzecz osób prywatnych, która obowiązkowo udokumentowana została fakturą należy dodatkowo ewidencjonować w kasie rejestrującej.
Organy podatkowe w ostatnim czasie prezentują korzystne dla podatników stanowiska w tym zakresie. W wydawanych interpretacjach indywidualnych uznają one, że wymóg stosowania kas rejestrujących został wprowadzony przede wszystkim ze względu na potrzebę zapewnienia kontroli nad rzetelnością deklarowanych podstaw opodatkowania. Obowiązek ewidencjonowania w kasie dotyczy bowiem tych transakcji, w przypadku których nie ma bezwzględnego obowiązku wystawiania faktur je dokumentujących (faktury wystawiane są wyłącznie na żądanie nabywców - osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej).
Takie stanowisko prezentuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacjach indywidualnych z dnia:
- 17 października 2017 r., nr 0112-KDIL2-2.4012.398.2017.1.AKR;
- 27 lipca 2017 r., nr 0112-KDIL2-2.4012.189.2017.1.EW;
- 16 maja 2017 r., nr 1462-IPPP2.4512.127.2017.1.IZ;
- 9 maja 2017 r., nr 0112-KDIL2-2.4012.60.2017.1.EW.
W tej pierwszej czytamy m.in.: "(...) celem wprowadzenia obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących było zobowiązanie podatników do ewidencjonowania tej sprzedaży, która nie jest dokumentowana w żaden inny sposób, a więc nie ma możliwości sprawdzenia, czy dana transakcja faktycznie miała miejsce. Tym samym, uzasadnione jest przyjęcie, że wprowadzając zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, ustawodawca zwolnieniem objął te czynności, które są już w jakiś sposób udokumentowane, a więc istnieje możliwość ustalenia podstawy opodatkowania. (...)"
Ostatecznie organ podatkowy uznał, że: "(...) Skoro ustawodawca zobowiązał sprzedawców do wystawienia faktur do każdej sprzedaży bez względu na to, kto jest nabywcą (tj. podatnik podatku od wartości dodanej niemający obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, czy też inny podmiot niebędący tym podatnikiem) ewidencja sprzedaży jest prowadzona. Zatem sprzedaż wysyłkowa dokonywana przez Wnioskodawcę z terytorium kraju na rzecz osoby fizycznej mającej zamieszkanie w Niemczech nie będzie objęta obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej (podkreślenie redakcji). (...)"
Rejestracji w kasie fiskalnej nie podlega również wysyłkowa sprzedaż towarów (obowiązkowo dokumentowana fakturami) wyłączonych ze zwolnienia z ewidencjonowania na mocy § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień.
Bowiem w świetle wyjaśnień Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zawartych w interpretacji indywidualnej z dnia 21 listopada 2017 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.769.2017.1.JSO: "(...) w odniesieniu do sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, sprzedaż ta w każdym przypadku musi być potwierdzona fakturą, zatem obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej, wynikający z § 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w tym szczególnym przypadku nie ma zastosowania. Zauważyć należy, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, skoro ustawodawca zobowiązał sprzedawców do wystawienia faktur do każdej sprzedaży bez względu na to, kto jest nabywcą (tj. podatnik podatku od wartości dodanej niemający obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, czy też inny podmiot niebędący tym podatnikiem) ewidencja sprzedaży jest prowadzona. Zatem sprzedaż wysyłkowa dokonywana przez Wnioskodawcę z terytorium kraju na rzecz nabywców z innych niż Polska państw członkowskich Unii Europejskiej nie jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|