Stosowanie kas rejestrujących w 2018 r. - Dodatek nr 6 do Poradnika VAT nr 8 (464) z dnia 20.04.2018
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju
Definicja sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju zawarta jest w art. 2 pkt 24 i oznacza dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem, że dostawa jest dokonywana na rzecz:
a) podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem w rozumieniu art. 15, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub
b) innego niż wymieniony w lit. a) podmiotu, niebędącego podatnikiem w rozumieniu art. 15 i niemającego obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9.
Sprzedaż ta może być opodatkowana - w zależności od osiągniętego z tego tytułu obrotu, lub decyzji podatnika - bądź na terytorium kraju dostawcy (obrót poniżej 160.000 zł), bądź też na terytorium kraju nabywcy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28 kwietnia 2017 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.58.2017.1.MT, odnosząc się do obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju przy zastosowaniu kasy rejestrującej uznał m.in.: "(...) Definicja »sprzedaży« uregulowana w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT nie obejmuje swoim zakresem »sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju«. Należy zauważyć, że dokonywane przez Wnioskodawcę dostawy odzieży nie będą stanowiły »odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju«, ponieważ Wnioskodawca będzie prowadzić sprzedaż wysyłkową z terytorium Niemiec na terytorium Polski na rzecz klientów - osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, że jako podmiot zagraniczny prowadzi działalność gospodarczą również na terenie Polski poprzez swój oddział, jednakże w obsłudze sprzedaży internetowej dokonywanej na rzecz polskich konsumentów nie będzie brał udziału ani pośredniczył ww. polski oddział Wnioskodawcy. Istotnym w niniejszej sprawie jest to, że Wnioskodawca pomimo posiadania swojego oddziału w Polsce nie dokonuje za jego pośrednictwem dostaw odzieży wysyłanych z Niemiec na rzecz polskich klientów. Należy zaznaczyć, że cała sprzedaż realizowana będzie z zagranicy. Jak wynika z opisu sprawy towary będą transportowane przez przedsiębiorstwa świadczące usługi kurierskie na zlecenie dystrybutora, bezpośrednio z Niemiec do klientów w Polsce. Wnioskodawca wskazał, że oddział w Polsce nie osiągnie przychodów i nie poniesie kosztów związanych z obsługą sprzedaży wysyłkowej, a obrót i zysk ze sprzedaży wysyłkowej przypisany będzie Wnioskodawcy i będzie podlegał opodatkowaniu w Niemczech. Wnioskodawca również wskazał, że transakcje dokonywane w ramach sprzedaży internetowej na rzecz polskich konsumentów przez dystrybutora w imieniu Wnioskodawcy będą stanowić sprzedaż wysyłkową odzieży w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 24 ustawy o VAT. (...)"
W tak opisanym stanie faktycznym Dyrektor KIS uznał, że sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju nie podlega ewidencjonowaniu w kasie rejestrującej, ponieważ czynność ta nie jest sprzedażą, o której mowa w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT.
Dodatkowo argumentem - jak wskazano w uzasadnieniu przedmiotowej interpretacji - przesądzającym o braku obowiązku stosowania kasy fiskalnej jest treść art. 111 ust. 3a ustawy o VAT.
Zgodnie z tym przepisem, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani m.in.:
- dokonywać niezwłocznego zgłoszenia właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących każdej nieprawidłowości w pracy kasy;
- udostępniać kasy rejestrujące do kontroli stanu ich nienaruszalności i prawidłowości pracy na każde żądanie właściwych organów;
- zgłaszać kasy rejestrujące do obowiązkowego przeglądu technicznego właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących.
Mając powyższe na uwadze organ podatkowy uznał, iż ww. czynności mogą być dokonywane wyłącznie w sytuacji, gdy kasa fiskalna znajduje się na terytorium kraju. Jak czytamy: "(...) Wnioskodawca będzie dostarczał towary klientom zamieszkałym w Polsce w ramach sprzedaży wysyłkowej z zagranicy (Niemiec), nie wykorzystując do tych czynności swojego oddziału w Polsce. Zatem, w przedmiotowej sprawie, obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju towarów dokonywanej przez Wnioskodawcę na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie znajdzie zastosowania. (...)"
Podobnie uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 marca 2017 r., nr 1462-IPPP2.4512.53.2017.1.DG oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 9 grudnia 2016 r., nr 1462-IPPP2.4512.745.2016.2.AO stwierdzając, że sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju nie jest sprzedażą, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z czym nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|