Stosowanie kas rejestrujących w 2018 r. - Dodatek nr 6 do Poradnika VAT nr 8 (464) z dnia 20.04.2018
Czy po upływie okresu przedawnienia należy zwrócić ulgę na zakup kasy?
Przepis art. 111 ust. 6 ustawy o VAT obliguje podatnika do zwrotu otrzymanej ulgi z tytułu zakupu kasy, w sytuacji, gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestanie jej używania. Co do zasady, w przypadku czynnych podatników VAT rozliczających VAT za okresy miesięczne zwrotu ulgi należy dokonać w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu.
Wątpliwości podatników budzi kwestia, czy w przypadku niedokonania zwrotu odliczonej lub otrzymanej z urzędu kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej w obowiązującym terminie, zobowiązanie to ulega przedawnieniu?
W myśl art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Zobowiązaniem podatkowym, jak stanowi art. 5 ww. ustawy, jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. W art. 3 pkt 3 Ordynacji podatkowej wskazano, iż ilekroć w ustawie jest mowa o podatkach - rozumie się przez to również zaliczki na podatki, raty podatków (jeżeli przepisy prawa podatkowego przewidują płatność podatku w ratach), opłaty oraz niepodatkowe należności budżetowe.
Zdaniem redakcji kwota zwracanej ulgi otrzymanej z tytułu zakupu kasy stanowi niepodatkową należność budżetu państwa, którą w świetle przepisów Ordynacji podatkowej uważa się za podatek. Oznacza to, że pięcioletni okres przedawnienia zobowiązań podatkowych ma zastosowanie do zwrotu otrzymanej ulgi na zakup kasy.
Obszerna baza interpretacji urzędowych dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Takie też stanowisko prezentuje przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, który w interpretacji indywidualnej z dnia 22 marca 2013 r., nr ILPP2/443-1140/12-4/EN stwierdził, że: "(...) Istotą przedawnienia uregulowanego w art. 70 Ordynacji podatkowej jest to, że na skutek upływu czasu zobowiązanie podatkowe wygasa z mocy prawa, zobowiązanie podatkowe bowiem przestaje istnieć.
Tut. Organ zaznacza, iż przedawnienie jest jednym ze sposobów wygasania zobowiązań podatkowych i jednocześnie jedną z podstawowych instytucji prawa podatkowego chroniącą pewność obrotu.
Przedawnienie oznacza, że po upływie określonego czasu od momentu powstania zobowiązania podatkowego zobowiązanie to wygasa, a organ podatkowy, po upływie terminu przedawnienia, nie może domagać się uregulowania (nie ma możliwości wyegzekwowania) należnego świadczenia. Należy przy tym zauważyć, że przedawnienie następuje z mocy prawa. Termin początkowy i termin końcowy przedawnienia zobowiązania podatkowego wyznaczają termin wymagalności, czyli płatności tego zobowiązania.
Terminy odgrywają w prawie bardzo ważną rolę zważywszy, iż prawo istnieje i jest realizowane w danym czasie, a także ze względu na to, że samo prawo wiąże z upływem czasu określone skutki prawne. Jednym z zasadniczych warunków prawidłowego wykonania zobowiązania przez dłużnika jest, aby nastąpiło to we właściwym czasie. Inaczej należy przyjąć, że świadczenie nie zostało spełnione lub spełniono je nienależycie. Nadejście terminu realizacji zobowiązania powoduje, że staje się ono wymagalne, a konsekwencją tego jest prawo wierzyciela do żądania zaspokojenia oraz obowiązek dłużnika spełnienia tego świadczenia. Z istoty stosunku zobowiązaniowego w prawie podatkowym wynika, że termin jego realizacji musi być ściśle określony przez prawo.
Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny oraz przytoczone powyżej przepisy stwierdzić należy, iż z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie minęło 5 lat od końca roku kalendarzowego (tj. 2006 r.), w którym upłynął termin zwrotu przez Wnioskodawcę odliczonej lub wydatkowanej kwoty na zakup kasy rejestrującej, to zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, ww. zobowiązanie uległo przedawnieniu (podkreślenie redakcji). (...)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|