Warunki zwolnienia
Mimo że należności licencyjne podlegają generalnie opodatkowaniu podatkiem u źródła na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 updop, to istnieje możliwość zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 3 updop. Przepis ten dopuszcza zwolnienie od podatku dochodowego dla wymienionych przychodów, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1) wypłacającym należności jest:
- spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
- położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład spółki podlegającej w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli wypłacane należności zaliczane są do kosztów podatkowych przy określaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu w Rzeczpospolitej Polskiej,
2) uzyskującym przychody jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
3) spółka wypłacająca należności posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w kapitale spółki uzyskującej przychody lub spółka uzyskująca przychody musi posiadać bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w kapitale spółki dokonującej wypłaty,
4) rzeczywistym właścicielem należności jest:
- spółka, o której mowa w pkt 2, albo
- zagraniczny zakład tej spółki, jeżeli dochód osiągnięty w następstwie uzyskania tych należności podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.
Warunkiem, który musi zostać spełniony, aby istniała możliwość zwolnienia od podatku wypłaconej należności, jest także odpowiednio długi okres posiadania udziałów (akcji). Stosownie do art. 21 ust. 4 updop, zwolnienie ma zastosowanie, jeśli spółki posiadają udziały (akcje) w wymaganej wysokości nieprzerwanie przez dwa lata. Przy czym dwuletni okres nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) może upłynąć po dniu uzyskania przez spółkę przychodów (art. 21 ust. 5 updop).
Warunek posiadania udziałów (akcji), o którym mowa w art. 21 ust. 3 pkt 3 updop, uważa się także za spełniony, jeżeli zarówno w kapitale spółki wypłacającej należność, jak i w kapitale spółki uzyskującej przychody m.in. z należności licencyjnych inna spółka posiada bezpośrednio - nie mniej niż 25% udziałów (akcji). Przy czym spółka ta musi podlegać w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Tak stanowi art. 21 ust. 3a updop.
Ponadto omawiane zwolnienie, stosuje się, jeżeli posiadanie udziałów (akcji) wynika z prawa własności oraz pod warunkiem, że spółka uzyskująca należności nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania (art. 21 ust. 3b i 3c updop).
Zwolnienie nie ma zastosowania do przychodów określonych w art. 21 ust. 6 updop, tj. przychodów, które zgodnie z odrębnymi przepisami zostaną uznane za:
- przychody z podziału zysków lub spłaty kapitału spółki wypłacającej należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 updop,
- przychody z tytułu wierzytelności dającej prawo do udziału w zyskach dłużnika,
- przychody z tytułu wierzytelności uprawniającej wierzyciela do zamiany jego prawa do odsetek na prawo do udziału w zyskach dłużnika,
- przychody z tytułu wierzytelności, która nie powoduje obowiązku spłaty kwoty głównej tej wierzytelności lub gdy spłata jest należna po upływie co najmniej 50 lat od powstania wierzytelności.
Ponadto, jeżeli w wyniku szczególnych powiązań, o których mowa w art. 11 ust. 1 updop, między podmiotem wypłacającym i uzyskującym należności zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty (tj. warunków rynkowych), w wyniku czego kwota wypłaconych należności jest wyższa od tej, jakiej należałoby oczekiwać, gdyby powiązania te nie istniały, omawiane zwolnienie stosuje się tylko do kwoty należności określonej bez uwzględniania warunków wynikających z tych powiązań (art. 21 ust. 7 updop). Tak więc nadwyżka wypłaconych należności ponad cenę rynkową nie korzysta ze zwolnienia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|