Należności za usługi certyfikacji
Zakupiliśmy usługi certyfikacji od spółki, która jest zarejestrowana w Niemczech. Usługi polegają m.in. na przeprowadzaniu kontroli czy sklep internetowy działa zgodnie z przepisami prawa oraz czy zapewnia ochronę praw swoich klientów. W następstwie przeprowadzonych usług certyfikacji mamy zezwolenie na korzystanie z certyfikatu jakości. Czy w momencie zapłaty za te usługi mamy obowiązek pobrać podatek u źródła i odprowadzić go do urzędu skarbowego?
Wypłacając zagranicznemu podmiotowi należności za usługi certyfikacji, nie pobiera się podatku u źródła.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 2a updop, opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają przychody osób zagranicznych uzyskane przez nie na terytorium Polski z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.
Polski podmiot wypłacający należność z tytułu wymienionych świadczeń - co do zasady - zobowiązany jest do obliczenia i poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20% przychodów.
Wspomniane w pytaniu usługi certyfikacji nie mieszczą się w katalogu usług, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2a updop. Zatem polski podmiot wypłacający należność za te usługi nie ma, wskazanego w art. 26 ust. 1 i 3 updop, obowiązku poboru i uiszczania podatku u źródła. Potwierdzeniem tego jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 lutego 2015 r., nr IBPBI/2/423-1397/14/BG.
Podmiot wypłacający należność za przedmiotowe usługi nie ma również obowiązku sporządzenia informacji IFT-2/IFT-2R. Jest to informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski. Wskazaną informację, stosownie do art. 26 ust. 3 updop, sporządzają osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności na rzecz podatników podatku dochodowego od osób prawnych nieposiadających siedziby lub zarządu na terytorium Polski, z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 updop. W myśl art. 26 ust. 3d updop, podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1 updop, muszą sporządzić informację IFT-2/IFT-2R i przekazać ją do urzędu skarbowego oraz podatnikowi, nawet wówczas gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy o CIT nie są zobowiązane do poboru podatku. Należy jednak podkreślić, że jeśli wypłacana należność nie mieści się w kategorii przychodów (dochodów) wymienionych w tych przepisach, to podmiot wypłacający tę należność nie sporządza tej informacji.
Ponadto dokonując wypłaty należności za usługi certyfikacji na rzecz kontrahenta zagranicznego, polski podmiot nie jest zobowiązany do uzyskania certyfikatu rezydencji. Wynika to z faktu, że brak obowiązku poboru podatku u źródła od wynagrodzenia wypłacanego za usługi certyfikacji jest rezultatem niepodlegania tego wynagrodzenia opodatkowaniu podatkiem u źródła, a nie efektem zwolnienia podatkowego lub innej preferencji podatkowej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|