Pobrane przez zagraniczny bank odsetki od pożyczki
Spółka z o.o. posiada rachunek bankowy za granicą (w kraju UE) i korzysta z możliwości zaciągania kredytu w rachunku bieżącym. Na koniec każdego miesiąca bank nalicza i potrąca z bieżącego salda odsetki z tytułu występowania sald debetowych. Czy polska spółka powinna pobierać podatek u źródła od odsetek bankowych pobranych przez zagraniczny bank?
Zgodnie z ogólną zasadą uzyskiwane w Polsce przez nierezydentów odsetki podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła w wysokości 20% i osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne zobowiązane są do poboru podatku w dniu dokonania wypłaty. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, w przeważającej większości modyfikują tę zasadę, zwalniając z opodatkowania odsetki wypłacane na rzecz banku lub ograniczają wysokości należnego w Polsce podatku.
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 1 updop (oraz odpowiednio art. 29 ust. 1 pkt 1 updof), przychody uzyskiwane w Polsce przez zagraniczne podmioty z odsetek są, co do zasady, obciążone 20% podatkiem dochodowym. Przepis ten należy stosować jednak z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (warunkiem jest posiadanie certyfikatu rezydencji podatkowej pożyczkodawcy).
W licznych przypadkach pożyczkobiorca, na mocy umowy/konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania, wypłacając zagranicznemu bankowi odsetki od pożyczki, nie jest zobowiązany do pobrania podatku u źródła, gdyż odsetki z tytułu pożyczki udzielonej przez bank są zwolnione z opodatkowania w kraju powstania odsetek i podlegają opodatkowaniu tylko i wyłącznie w kraju siedziby odbiorcy odsetek. Przykładowo, takie regulacje zawarte są w art. 11 ust. 3 lit. d umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. nr 224, poz. 1921 ze zm.).
W świetle powołanych przepisów odsetki z tytułu pożyczki udzielonej przez bank są zwolnione z opodatkowania w kraju powstania odsetek i podlegają opodatkowaniu tylko w kraju siedziby odbiorcy odsetek.
Należy pamiętać, że poszczególne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą zawierać indywidualne rozwiązania dotyczące zasad opodatkowania odsetek. Na przykład stosownie do art. 11 ust. 3 lit. a konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2003 r. nr 43, poz. 368 ze zm.), odsetki od kredytu udzielonego przez zagraniczny bank będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania u źródła, tj. w Polsce, jeżeli bank ten stanowi własność Królestwa Duńskiego, bądź jest przez nie kontrolowany. W przeciwnym razie podatek u źródła od pobieranych przez bank odsetek nie może przekroczyć 5% kwoty brutto tych odsetek.
Warunkiem zastosowania stawki podatku określonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania lub zwolnienia od podatku u źródła jest posiadanie przez płatnika certyfikatu rezydencji podmiotu, na rzecz którego wypłata jest dokonywana.
Jeśli w stanie faktycznym spółka zobligowana jest do poboru podatku u źródła od odsetek wypłacanych zagranicznemu bankowi z powodu braku certyfikatu rezydencji lub za sprawą postanowień umowy/konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. konwencja z Danią) i nie ma zgody banku na pomniejszenie należnych mu odsetek o podatek, wówczas nie pozostaje jej nic innego jak pokrycie tego podatku za podatnika (za osobę zagraniczną). Zapłacony przez spółkę podatek traktuje się jako element wynagrodzenia za udzieloną pożyczkę, więc stanowi koszt uzyskania przychodów. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe (np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 28 maja 2014 r., nr IPPB3/423-370/14-2/JBB).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|