Odsetki przekazywane w związku z odroczeniem płatności
Zakupiłem w Niemczech maszynę przemysłową. Sprzedawca udzielił mi kredytu kupieckiego. W związku z tym będę płacił odsetki od kwoty, której płatność mam odroczoną. Czy wypłacając te odsetki, będę musiał pobierać podatek u źródła?
Przy wypłacie wspomnianych odsetek Czytelnik nie będzie musiał pobierać podatku u źródła, pod warunkiem, że kontrahent dostarczy mu certyfikat rezydencji.
W myśl art. 29 ust. 1 pkt 1 updof i odpowiednio art. 21 ust. 1 pkt 1 updop, jeżeli osoby zagraniczne uzyskują na terytorium Polski przychody m.in. z odsetek, to przychody te są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% przychodu. Obowiązki płatnika tego podatku nałożone zostały m.in. na osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, dokonujące wypłat z wymienionych tytułów (art. 42 ust. 1 updof - gdy odbiorcą należności jest podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych i art. 26 ust. 1 updop - gdy odbiorcą należności jest podatnik podatku dochodowego od osób prawnych).
W przypadku kiedy podmiot zagraniczny jest podatnikiem w kraju, z którym Polska ma zawartą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, w pierwszej kolejności stosuje się postanowienia tej umowy. Przy czym zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji (art. 29 ust. 2 updof i art. 26 ust. 1 updop).
W opisanym przypadku należy kierować się postanowieniami zawartymi w umowie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90). Stosownie do art. 11 ust. 3 lit. c umowy, odsetki uzyskiwane w związku ze sprzedażą na kredyt wyposażenia przemysłowego, handlowego lub naukowego są opodatkowane wyłącznie w państwie rezydencji odbiorcy odsetek, jeżeli jest on osobą uprawnioną do tych odsetek. Przy czym przepis ten nie mógłby być stosowany, jeżeli w wyniku szczególnych powiązań między płatnikiem a osobą uprawnioną do odsetek lub między nimi a osobą trzecią, kwota odsetek, mających związek z roszczeniem wynikającym z długu, z tytułu którego są wypłacane, przekracza kwotę, którą płatnik i osoba uprawniona do odsetek uzgodniliby bez takich powiązań. Wówczas postanowienia tego artykułu stosuje się tylko do tej ostatniej wymienionej kwoty. W takim przypadku nadwyżka ponad wymienioną kwotę podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawodawstwem każdego umawiającego się państwa i z uwzględnieniem innych postanowień umowy. Tak wynika z art. 11 ust. 7 umowy.
Opisana sytuacja dotyczy sprzedaży maszyny produkcyjnej. Zakładając, że w stanie faktycznym nie ma miejsca sytuacja, o której mowa w art. 11 ust. 7 umowy, odsetki związane z kredytem kupieckim, jako odsetki wypłacane w związku ze sprzedażą na kredyt urządzenia przemysłowego, podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Niemczech. Płatnik, na podstawie tego przepisu, nie pobierze zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych należności, pod warunkiem, że uzyska od zagranicznego kontrahenta certyfikat rezydencji. Natomiast, jeśli niemiecki kontrahent nie przedstawi certyfikatu rezydencji, to w takim przypadku płatnik będzie musiał od wypłacanych odsetek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20%.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|