Leasing maszyny przemysłowej
Spółka podpisała umowę leasingu operacyjnego maszyny przemysłowej z firmą, która ma siedzibę w Niemczech. Czy spółka powinna pobrać podatek u źródła od płaconych rat leasingowych?
Tak. Spółka powinna pobrać podatek u źródła od płaconych rat leasingowych.
Wypłacane na rzecz niemieckiego kontrahenta należności z tytułu leasingu operacyjnego maszyny przemysłowej mieszczą się w kategorii przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 updop, jako przychody z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego. W świetle tej regulacji od przychodów m.in. z tytułu należności za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, uzyskanych na terenie Polski przez podmioty zagraniczne, co do zasady, pobierany jest - przez płatnika - zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% przychodów. Jeżeli jednak właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska, przewiduje, że podatek pobierany jest według niższej stawki (lub też wcale nie jest pobierany), wówczas stosuje się regulacje wynikające z tej umowy, pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji. Tak wynika z art. 26 ust. 1 updop.
Wobec tego opłaty w związku z leasingiem maszyny od niemieckiego kontrahenta będą podlegały opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 1 updof, o ile postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Republiką Federalną Niemiec (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90) nie stanowią inaczej.
Na gruncie tej umowy należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego stanowią należności licencyjne. W zakresie ich opodatkowania zastosowanie znajduje art. 12 umowy. W przepisie tym określono, że należności licencyjne mogą być opodatkowane w państwie, w którym znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba odbiorcy należności licencyjnych. Należności te mogą być również opodatkowane w tym umawiającym się państwie, w którym powstają, przy czym wysokość podatku nie może przekroczyć 5% kwoty brutto należności licencyjnych.
Maszyna przemysłowa, którą użytkuje spółka na podstawie umowy leasingu, z pewnością mieści się w definicji urządzenia przemysłowego. W związku z tym, świadczenia wypłacane na rzecz finansującego (nierezydenta) z tytułu użytkowania urządzenia przemysłowego podlegają opodatkowaniu stawką 20%. Przy czym płatnik pobierze zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 5% brutto tej należności, pod warunkiem jednak, że miejsce siedziby podatnika (leasingodawcy) zostanie udokumentowane uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji. Jeżeli jednak w wyniku szczególnych powiązań między płatnikiem a osobą uprawnioną do należności licencyjnych lub między nimi a osobą trzecią kwota należności licencyjnych płacona za użytkowanie lub prawo, przekracza kwotę, którą płatnik i osoba uprawniona do należności licencyjnych uzgodniliby bez tych powiązań, wówczas nadwyżka ponad wymienioną kwotę będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z polskim ustawodawstwem wewnętrznym. Tak wynika z art. 12 ust. 6 umowy.
Zryczałtowany podatek dochodowy jest pobierany przez płatnika w dniu dokonania wypłaty należności licencyjnej. Podatek ten płatnik zobowiązany jest przekazać w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje - w przypadku podatników zagranicznych - naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (art. 26 ust. 3 updop).
Obok obowiązku obliczenia, poboru i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego podatku, na płatniku ciążyć będą w takim przypadku również obowiązki o charakterze formalnym. Płatnik zobowiązany jest bowiem w takim przypadku do sporządzenia deklaracji CIT-10Z oraz informacji IFT-2/IFT-2R.
Dodajmy, że jeżeli stroną zawartej z polskim podmiotem umowy jest nierezydent działający poprzez istniejący w Polsce oddział, który stanowi zagraniczny zakład, polski podmiot będzie zwolniony z obowiązku poboru podatku od wypłacanej temu nierezydentowi należności, ale dopiero wtedy, gdy od zagranicznego leasingodawcy uzyska dwa dokumenty, tj.:
1) certyfikat rezydencji podatkowej, potwierdzający jakiego kraju rezydentem w zakresie podatku dochodowego jest ta osoba zagraniczna, oraz
2) pisemne oświadczenie, że wypłacane należności związane są z działalnością położonego w Polsce zakładu tej osoby.
Otrzymanie tych dokumentów nie zwalnia jednak podmiotu polskiego z obowiązku przesłania do właściwego urzędu skarbowego informacji IFT-2/IFT-2R, co wynika z treści art. 26 ust. 1d w związku z ust. 3d updop.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|