Regulacje umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
W omawianym przypadku zastosowanie będą miały postanowienia konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 r. nr 216, poz. 2120).
Z art. 12 ust. 1 konwencji wynika, że należności licencyjne, powstające w Polsce i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Holandii, mogą podlegać opodatkowaniu w Holandii. Jednak takie należności mogą być opodatkowane także w Polsce, tj. w państwie, w którym powstały, i zgodnie z prawem polskim, z tym że podatek nie może przekroczyć 5% kwoty brutto tych należności, jeżeli odbiorcą jest osoba uprawniona do należności licencyjnych (art. 12 ust. 2 konwencji). Oznacza to, że postanowienia konwencji ograniczają prawo Polski do opodatkowania u źródła tej kategorii dochodów do 5% wypłaconych należności brutto.
W myśl art. 12 ust. 4 konwencji, określenie "należności licencyjne" oznacza wszelkiego rodzaju należności płacone m.in. za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego.
Należy podkreślić, że na podstawie art. 3 ust. 2 konwencji, przy stosowaniu niniejszej konwencji przez umawiające się państwo, jeżeli z kontekstu nie wynika inaczej, każde określenie, które nie zostało w niej zdefiniowane, będzie miało takie znaczenie, jakie przyjmuje się zgodnie z prawem tego państwa w zakresie podatków, do których ma zastosowanie niniejsza konwencja. Przy czym znaczenie wynikające ze stosowanego ustawodawstwa podatkowego tego państwa będzie miało pierwszeństwo przed znaczeniem nadanym określeniu przez inne przepisy prawne tego państwa.
Podsumowanie
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i wynajmująca od firmy z Holandii urządzenie do masażu może przyjąć jedno z trzech rozwiązań:
- nie pobrać podatku - rozwiązanie, w ocenie autora, jest prawidłowe, ale organy podatkowe mogą mieć odmienne stanowisko, może więc narazić się na spór z organem podatkowym (istnieje jednak duże prawdopodobieństwo wygrania sprawy w sądzie),
- uzyskać interpretację indywidualną i zachować się zgodnie z nią; w razie otrzymania interpretacji niezgodnej z oczekiwaniami, może złożyć skargę do sądu administracyjnego,
- pobrać podatek u źródła w wysokości 20% lub 5% (niższy podatek jest możliwy pod warunkiem uzyskania od kontrahenta certyfikatu rezydencji).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|