Definicja pojęcia "urządzenie przemysłowe"
Wobec braku definicji pojęcia "urządzenie przemysłowe" organy podatkowe dokonują często rozszerzającej jego wykładni. Na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 lutego 2016 r., nr IBPB-1-3/4510-38/16/SK, kierując się słownikowym znaczeniem pojęcia "urządzenie" i przymiotnika "przemysłowy", stwierdził, że: "(...) pojęcie urządzenia przemysłowego należy rozumieć maksymalnie szeroko, ma ono bowiem charakter sformułowania ogólnego, mieszczącego w sobie wszelkie możliwe urządzenia stanowiące zespół elementów technicznych. Nie można go zatem zawężać do urządzeń wykorzystywanych bezpośrednio przy produkcji. Jednocześnie, należy zauważyć, że szerokie rozumienie »urządzenia przemysłowego« prowadzi do wniosku, że w zakresie tego pojęcia mieszczą się wszelkie wytwory przemysłowe (...)".
Warto jednak zauważyć, że sądy administracyjne coraz częściej, chociaż niejednolicie, taką wykładnię kwestionują. NSA w wyroku z 18 maja 2017 r., sygn. akt II FSK 1180/15 uznał za słuszne stanowisko WSA w Bydgoszczy wyrażone w zaskarżonym wyroku, że pojęcie "urządzenie przemysłowe" należy rozumieć jako składnik majątku, który pełni pomocniczą funkcję w ramach procesu przemysłowego polegającego na masowej produkcji towarów.
Kierując się zaprezentowanym przez NSA rozumieniem przedmiotowego pojęcia, które - w ocenie autora - zasługuje na aprobatę, należy uznać, że urządzenie do masażu ciała nie jest urządzeniem przemysłowym. Mając natomiast na względzie stanowisko organów podatkowych, które uważają, że urządzeniem przemysłowym są wszelkie wytwory przemysłowe, należałoby zająć odmienne stanowisko.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|