Informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez nierezydenta
W opisanej sytuacji, choć spółka nie będzie pobierać podatku u źródła, to będzie jednak zobowiązana do sporządzenia informacji IFT-1/IFT-1R (jeśli podatnik jest osobą fizyczną), gdyż obowiązek ten obejmuje również należności wymienione m.in. w art. 29 updof, od których płatnik - w związku z odpowiednimi przepisami właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy - nie ma obowiązku pobierać podatku dochodowego (art. 42 ust. 6 updof).
IFT-1 jest sporządzany na wniosek podatnika - w terminie 14 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku. Płatnik powinien przesłać tę informację podatnikowi i urzędowi skarbowemu. Z kolei IFT-1R jest sporządzany za cały rok podatkowy. Sporządzenie informacji IFT-1 na wniosek podatnika nie zwalnia płatnika z obowiązku sporządzenia informacji IFT-1R.
W przypadku gdy usługę świadczył podatnik CIT, to zgodnie z art. 26 ust. 3 pkt 2 updop, spółka będzie zobowiązana do sporządzenia informacji IFT-2/IFT-2R, gdyż obowiązek ten obejmuje również należności wymienione m.in. w art. 21 updop, od których płatnik - w związku z postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - nie ma obowiązku potrącać podatku dochodowego (art. 26 ust. 3d updop).
IFT-2 jest sporządzany na wniosek podatnika, a IFT-2R - za cały rok podatkowy. W przypadku gdy podatnik złoży pisemny wniosek, płatnik jest zobowiązany sporządzić informację IFT-2 - w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Sporządzenie i przekazane tej informacji podatnikowi i urzędowi skarbowemu nie zwalnia płatnika z obowiązku sporządzenia informacji IFT-2R.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|