Zakup usługi reklamowej od zagranicznego kontrahenta
Spółka z o.o. płaci kontrahentowi z Irlandii za usługę reklamową polegającą na reklamie firmy w internecie. Czy w momencie zapłaty za tę usługę ma obowiązek pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego podatek?
W zależności od tego, czy zagraniczny kontrahent przekaże spółce certyfikat rezydencji, spółka zobowiązana będzie pobrać podatek u źródła bądź nie.
Stosownie do art. 29 ust. 1 pkt 5 updof i art. 21 ust. 1 pkt 2a updop, opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20% przychodu podlegają przychody osób zagranicznych uzyskane przez nie na terytorium Polski z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Należy jednak zauważyć, że omawiane przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 29 ust. 2 updof i art. 21 ust. 2 updop). Jednak zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 29 ust. 2 updof i art. 26 ust. 1 updop).
W omawianym przypadku umową o unikaniu podwójnego opodatkowania jest umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1996 r. nr 29, poz. 129 ze zm.). Jak stanowi art. 7 ust. 1 tej umowy, zyski przedsiębiorstwa umawiającego się państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim umawiającym się państwie poprzez położony tam zakład.
Zatem z wyjątkiem przypadków, w których podmiot irlandzki prowadzi w Polsce działalność poprzez "zakład" w rozumieniu tej umowy, należności z tytułu usług wykonanych przez taki podmiot irlandzki na rzecz polskich rezydentów mogą być opodatkowane tylko w Irlandii. Oznacza to, że stosownie do postanowień tej umowy, uzyskane w Polsce przez podmiot irlandzki przychody z tytułu usług reklamowych nie będą podlegać w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chyba że uzyskane zostaną w związku z działalnością położonego w Polsce zakładu podmiotu irlandzkiego.
Jeżeli spółka z o.o. wypłacająca należność za wykonaną na jej rzecz usługę, nie uzyska certyfikatu rezydencji, będzie musiała potrącić i wpłacić do odpowiedniego urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% wypłacanych należności. Natomiast będąc w posiadaniu tego certyfikatu, spółka nie będzie miała obowiązku pobierania podatku, a tym samym 100% należności zostanie wypłacona za granicę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|