Dokumentowanie dla celów VAT rabatu pośredniego
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Duża część działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę polega na dystrybucji zarówno wyrobów własnych, jak i markowych produktów alkoholowych. Klienci spółki stanowią pośrednie ogniwo obrotu produktami spółki, tj. zazwyczaj odsprzedają dalej produkty spółki, w szczególności chodzi tu o klientów hurtowych. Odsprzedaż produktów następuje do mniejszych punktów handlowych (np. sklepy detaliczne). Spółka zamierza promować i wspierać sprzedaż produktów do klientów pośrednich. Dlatego też chce wprowadzić system rabatowy kierowany do klientów pośrednich. Rabat będzie zależny od ilości i wartości produktów spółki, które nabędzie klient pośredni. Czy w związku z udzieleniem klientom pośrednim rabatu, spółka jest uprawniona do udokumentowania go notą księgową (wystawioną samodzielnie albo otrzymaną od klienta pośredniego)?
"(...) rzeczywisty obrót gospodarczy winien mieć odzwierciedlenie w prowadzonej dokumentacji. Do obowiązków uczestników obrotu gospodarczego należy uwiarygodnienie dokonanych transakcji. Podmiot udzielający rabatu (Spółka) powinien posiadać dla celów dowodowych dokumenty świadczące o udzielonym rabacie na rzecz finalnego odbiorcy - w tym przypadku Klienta Pośredniego. Posiadanie takich dokumentów jest warunkiem potwierdzającym prawo do obniżenia podatku należnego po stronie udzielającego rabatu.
Jeżeli rabat został przyznany ostatecznemu odbiorcy przez podatnika stojącego na początku łańcucha dostaw, nie zaś przez podmioty transakcji pośrednich lub też tym podmiotom, to podmioty te nie będą mogły wystawiać lub przyjmować faktur korygujących, ponieważ w transakcjach przez nie wykonywanych nie dojdzie do zmiany ceny. Nie będzie również możliwe wystawienie faktury korygującej ostatecznemu odbiorcy, ponieważ między pierwszym sprzedawcą a tym odbiorcą nie doszło do żadnej dostawy.
(...) W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której między Spółką a Klientem Pośrednim nie będzie miała miejsca dostawa towarów lub świadczenie usług. Tym samym przepisy krajowe nie określają dokumentu, na podstawie którego podatnik udzielający rabatu może ten rabat udokumentować. Nie jest tym dokumentem faktura korygująca. Jednak żadne przepisy nie wskazują, że nie może nim być np. nota księgowa, rabatowa, uznaniowa, obciążeniowa (czy to wystawiona samodzielnie przez udzielającego rabatu, czy też sporządzona przez otrzymującego rabat).
W związku z powyższym Spółka nie będzie zobowiązana do wystawiania faktury korygującej na rzecz Klienta Pośredniego. Spółka udzielony rabat pośredni będzie mogła udokumentować poprzez notę księgową, która będzie stanowiła dokument potwierdzający rzeczywistą wartość i zawierała odpowiednie elementy dokumentu księgowego (...). Jednocześnie należy wskazać, że noty stanowią dokument księgowy na podstawie ustawy o rachunkowości, a nie przepisów dotyczących podatku VAT.
Tym samym w związku z udzieleniem Klientom Pośrednim rabatu w opisanych wyżej warunkach, Spółka będzie uprawniona do udokumentowania rabatu notą księgową (czy to wystawioną samodzielnie albo otrzymaną od Klienta Pośredniego). (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 stycznia 2018 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.594.2017.1.KM)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|