Odwrotne obciążenie do usług wynajmu dźwigu
Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie transportu drogowego towarów (PKD 49.41Z). Wykonywane są również usługi dotyczące przewozu ruchomości, tj. uszkodzonych pojazdów, łodzi, maszyn, itp. Aby transport tych ruchomości był wykonany, spółka musi wynająć dźwig samojezdny wraz z operatorem. Następnie spółka refakturuje usługi dźwigowe na swojego zleceniodawcę, który to wykonuje te usługi na zlecenie innych firm leasingowych. Faktura za wynajem dźwigu wystawiona na spółkę zawiera PKWiU 43.99.90 oraz adnotację "odwrotne obciążenie". Spółka refakturując tę usługę wystawia również fakturę z PKWiU 43.99.90 i adnotacją "odwrotne obciążenie". Zdarzają się sytuacje, kiedy nie występuje refaktura usługi, natomiast spółka wystawia fakturę za wykonanie usługi transportowej (w cenie której zawarty jest koszt wynajmu dźwigu wraz z operatorem) z 23% stawką VAT. Wszystkie wykonywane usługi nie są związane z usługami budowlanymi, a jedynie z wykonaniem usługi transportowej. Czy spółka prawidłowo postępuje refakturując usługi wynajmu dźwigu wraz z operatorem stosując mechanizm odwrotnego obciążenia?
"(...) uznanie czy dana usługa podlega rozliczeniu zgodnie z mechanizmem odwróconego obciążenia, czy też zastosowanie będzie miała ogólna zasada rozliczenia podatku wymaga ustalenia, czy dana usługa jest usługą wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy o VAT oraz czy jest świadczona przez podwykonawcę. Przy czym w przypadku, gdy podmiot będący podwykonawcą zleca wykonanie prac innemu podwykonawcy, wówczas staje się on głównym wykonawcą swojego zakresu prac w stosunku do swojego podwykonawcy. W konsekwencji jest on zobowiązany do rozliczenia »podzleconych« usług na zasadzie odwróconego obciążenia.
(...) grupowanie PKWiU 43.99. 90.0 (...) wymienione zostało przez ustawodawcę pod poz. 48 załącznika nr 14 do ustawy, jako podlegające mechanizmowi odwrotnego obciążenia. Zleceniodawca jest podwykonawcą usługi polegającej na wynajmie dźwigu wraz z operatorem względem swoich kontrahentów, tj. innych firm leasingowych.
(...) Zatem skoro Zleceniodawca nabyte od Wnioskodawcy świadczenie należące do grupowania PKWiU 43.99.90.0 refakturuje na rzecz swoich kontrahentów, to Wnioskodawca działa względem Zleceniodawcy jako podwykonawca, o którym mowa w art. 17 ust. 1h ustawy.
(...) skoro Wnioskodawca będący podatnikiem, który nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, wykonuje usługi wskazane pod poz. 48 załącznika nr 14 do ustawy na rzecz zarejestrowanego czynnego podatnika VAT (Zleceniodawcy), działając jako podwykonawca, o którym mowa w art. 17 ust. 1h ustawy, w analizowanej sprawie spełnione są przesłanki wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy w zw. z art. 17 ust. 1h ustawy. Tym samym świadczenie (...), które Wnioskodawca klasyfikuje jako usługi należące do PKWiU 43.99.90.0, (...) realizowane na rzecz Zleceniodawcy, który refakturuje je na swoich kontrahentów, podlegać będzie opodatkowaniu z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 stycznia 2018 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.616.2017.2.RM)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|