Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia
Spółka z o.o. wykonuje prace dla inwestora na terenie jednostki wojskowej polegające na przebudowie systemu elektroenergetycznego, tj. wykonuje usługi w ramach załącznika nr 14 do ustawy o VAT. W związku ze swoimi pracami zamówiła od innej firmy agregaty prądotwórcze oraz zbiorniki paliwa wraz z ich montażem. Przedmiotem zamówienia u sprzedawcy była "prefabrykacja, dostawa, montaż agregatów prądotwórczych, zbiorników paliwa, instalacji towarzyszących dla zadania przebudowa systemu elektroenergetycznego". Czy spółka nabywająca usługę prefabrykacji, dostawy, montażu agregatów prądotwórczych prawidłowo rozliczyła podatek VAT, tj. zastosowała mechanizm odwrotnego obciążenia?
"(...) rozliczanie podatku na zasadzie odwróconego obciążenia w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT ma zastosowanie, jeśli spełnione są następujące warunki:
- usługodawca i usługobiorca są podatnikami VAT czynnymi,
- usługodawca jest podwykonawcą usługobiorcy,
- świadczenie dotyczy usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy w poz. 2-48, objętych wskazanymi tam symbolami PKWiU.
Ustalenie, czy dana usługa podlega rozliczeniu zgodnie z mechanizmem odwróconego obciążenia, czy też zastosowanie będzie miała ogólna zasada rozliczenia podatku, ma charakter indywidualny. Oznacza to, że w każdym konkretnym przypadku należy zbadać, czy dane świadczenie jest usługą wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy oraz czy usługa ta jest świadczona przez podwykonawcę.
W niniejszej sprawie, w celu zastosowania właściwych regulacji prawnych należy przede wszystkim rozstrzygnąć, jak dla celów podatku VAT zakwalifikować nabyte świadczenie.
W obrocie gospodarczym występują świadczenia natury kompleksowej, czyli takie, które nie dają się w prosty sposób zaklasyfikować do danej kategorii, bowiem składają się z kilku różnych czynności. Dla określenia skutków podatkowych transakcji złożonych należy badać, czy mamy do czynienia z kompozycją świadczenia głównego - dominującego, wzbogaconą o świadczenia pomocnicze, czy też dostawca realizuje kilka odrębnych i niezależnych świadczeń.
(...) Jak wynika z wniosku przedmiotem zamówienia u sprzedawcy była prefabrykacja, dostawa, montaż agregatów prądotwórczych, zbiorników paliwa oraz instalacji towarzyszących dla zadania przebudowy systemu elektroenergetycznego.
Z punktu widzenia nabywcy (Wnioskodawcy) dla Wnioskodawcy przedmiotem świadczenia nie była chęć zakupienia towaru, lecz usługi związanej z wykonaniem instalacji towarzyszącej przebudowie systemu elektroenergetycznego.
Zatem w świetle przedstawionych okoliczności należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że nabyte od sprzedawcy świadczenie stanowi kompleksową usługę.
(...) stwierdzić należy, że skoro w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia - na co wskazują okoliczności przedstawionego stanu faktycznego - ze świadczeniem kompleksowym, sklasyfikowanym pod symbolem PKWiU 43.21.10, a także skoro przedmiotowe świadczenie jest wykonywane dla Wnioskodawcy przez podwykonawcę, to w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie mechanizm odwrotnego (obciążenia - przyp. red.), o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 17 ust. 1h ustawy o VAT. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.803.2017.1.BW)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|