Korekta podatku naliczonego
Podatnik prowadzi działalność handlową opodatkowaną podatkiem VAT. Zamierza zrezygnować z bycia czynnym podatnikiem VAT - spełnia warunki rezygnacji z VAT, ponieważ obroty roczne wynoszą poniżej 100 tys. zł. Czy ma obowiązek wpłacenia odliczonego wcześniej VAT za towar handlowy wykazany "w remanencie końcowym"? Czy np. odzież kupiona 5 lat temu ujęta w tym "remanencie końcowym" ma być wyceniana zgodnie z fakturami zakupu, mimo że jej wartość rynkowa aktualnie wynosi np. 10% ceny zakupu?
"(...) Ustawodawca (...) (dał - przyp. red.) podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm. - przyp. red.).
Zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 91 ustawy.
(...) Do sytuacji opisanej przez Wnioskodawcę odnoszą się odpowiednio przepisy art. 91 ust. 7b w związku z ust. 7c oraz art. 91 ust. 7d ustawy i właśnie w oparciu o te przepisy Wnioskodawca zobowiązany będzie dokonać korekty podatku naliczonego odliczonego w okresie, w którym Wnioskodawca posiadał status podatnika VAT czynnego.
(...) Przepis art. 91 ust. 7d ustawy reguluje kwestie korekty w odniesieniu do towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i ust. 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, które zostały nabyte z zamiarem wykorzystania do działalności umożliwiającej pełne odliczenie podatku naliczonego ale nigdy - przed zmianą zamiaru przeznaczenia - nie zostały przez podatnika wykorzystane zgodnie z tym pierwotnym zamiarem. Należy zauważyć, że jeżeli w wyniku zmiany przeznaczenia, towary handlowe nabyte do czynności, od których przysługuje pełne prawo do odliczenia, zostaną przeznaczone na inny cel, tj. do czynności, w stosunku do których takie prawo nie przysługuje (np. czynności zwolnionych), to prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego nie wystąpi, bowiem brak będzie związku ze sprzedażą opodatkowaną. W takim przypadku konieczna będzie korekta podatku stosowanie do analizowanego art. 91 ust. 7d ustawy.
(...) W rozpatrywanej sprawie w przypadku, gdy Wnioskodawca skorzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy - na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy - w odniesieniu do środków trwałych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł Wnioskodawca będzie miał obowiązek dokonać stosownej korekty na wskazanych (...)zasadach. Jednocześnie, w przypadku takich środków trwałych (których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł), w odniesieniu do których od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano te środki trwałe do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do korekty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu ww. środków trwałych (art. 91 ust. 7c zdanie drugie).
Natomiast w odniesieniu do towarów handlowych (przykładowej odzieży), które zostały przez Wnioskodawcę nabyte z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego, w związku ze zmianą przeznaczenia (poprzez wybór zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy) tych towarów handlowych i planowanego wykorzystania ich do wykonywania czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje (sprzedaży zwolnionej), Wnioskodawca - zgodnie z art. 91 ust. 7d ustawy - będzie zobowiązany do dokonania korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego, przy czym korekty należy dokonać w całości jednorazowo w deklaracji składanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpi zmiana przeznaczenia zakupionych towarów handlowych. Podkreślić jednocześnie należy, że nie ma wpływu na powyższe rozstrzygnięcie data dokonania przez Wnioskodawcę zakupu tych towarów handlowych (5 lat wcześniej) oraz podnoszona przez Wnioskodawcę okoliczność, że wartość rynkowa tych towarów aktualnie wynosi 10% zakupu.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w związku ze zmianą przeznaczenia towarów handlowych - na podstawie art. 91 ust. 7d ustawy - Wnioskodawca jest/będzie zobowiązany do dokonania korekty całego podatku naliczonego VAT, który odliczył przy nabyciu tych towarów. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 stycznia 2018 r., nr 0115-KDIT1-1.4012.829.2017.1.MN)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|