Mechanizm opodatkowania transakcji trójstronnej - zasady ogólne
Zastosowanie ogólnych zasad opodatkowania transakcji pomiędzy dwoma podmiotami z dwóch różnych krajów członkowskich UE, które opierają się na założeniu, iż miejscem opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, wywołałoby uciążliwe obowiązki o charakterze formalnym dla drugiego w kolejności uczestnika obrotu.
Przykład
Francuska firma zamówiła w Polsce produkty zbożowe produkowane przez niemiecką firmę. Polski przedsiębiorca zakupił w Niemczech towar, a następnie odsprzedał go podatnikowi francuskiemu, przy czym towar wysłany został bezpośrednio z Niemiec do Francji. Uczestnicy transakcji są podatnikami podatku VAT i każdy z nich zarejestrowany jest dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w swoim kraju. |
Dostawa towarów opisana w przykładzie dokonana przez niemiecką firmę dla polskiego nabywcy jest po stronie podmiotu niemieckiego wewnątrzwspólnotową dostawą opodatkowaną stawką 0% (przy zachowaniu określonych przepisami warunków), natomiast dla podmiotu polskiego jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie. Nie ma przy tym znaczenia, że towary nie zostały przewiezione do Polski tylko do Francji. Z definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia zawartej w art. 9 ust. 1 ustawy wynika, iż towary w wyniku dokonanej dostawy mają być wysłane lub przetransportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Dla polskiego podatnika nabycie towarów ma z pewnością charakter transakcji wewnątrzwspólnotowej. Problem polega jednak na tym, że miejsce świadczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów określone zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy, znajduje się na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. Zatem wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonane przez polskiego przedsiębiorcę powinno zostać opodatkowane we Francji. Oznaczałoby to konieczność zarejestrowania się polskiego podatnika dla potrzeb podatku VAT we Francji. Zwrócić należy przy tym uwagę na fakt, iż dalsza sprzedaż towaru dokonana przez polską firmę na rzecz francuskiego nabywcy byłaby traktowana nie jak wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, lecz sprzedaż krajowa opodatkowana we Francji. Wynika to z tego, że polska firma zmuszona byłaby do rejestracji na potrzeby VAT we Francji, czyli w państwie dokonania dostawy. Transakcja ta opodatkowana byłaby stawką obowiązującą w tym państwie.
Dodatkowo, jeśli polska firma posłuży się polskim numerem VAT UE, wówczas będzie zobowiązana również do wykazania WNT w Polsce (art. 25 ust. 2 ustawy), chyba że udowodni, że WNT zostało opodatkowane na terytorium Francji.
Aby uprościć rozliczenie podatku VAT przez drugiego uczestnika transakcji trójstronnej, wprowadzona została uproszczona metoda rozliczania transakcji trójstronnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|