Sprzedaż samochodu rozliczanego "kilometrówką" - skutki w PIT
Wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochody osobowe nie muszą być zaliczone do środków trwałych firmy. Wydatki związane z ich używaniem są wówczas rozliczane na podstawie tzw. "kilometrówki".
Krajowa Informacja Skarbowa (dalej: KIS) w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa, dotyczącej skutków w PIT jakie powstają w przypadku odpłatnego zbycia samochodu osobowego, którego koszty eksploatacji były na potrzeby działalności gospodarczej rozliczane na podstawie tzw. "kilometrówki" wyjaśniła, że w wyniku sprzedaży takiego samochodu powstaje dochód z działalności gospodarczej, którym jest przychód z odpłatnego zbycia pomniejszony o wartość początkową, jaką podatnik wykazałby w ewidencji środków trwałych (odpowiedź KIS w tej sprawie cytowaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 23 z 2017 r.).
Następnie (w dniu 8 sierpnia 2017 r.) otrzymaliśmy odpowiedź Ministerstwa Finansów, z której wynika, że w ww. sytuacji przychód z działalności gospodarczej nie powstaje (może powstać natomiast przychód z tzw. sprzedaży prywatnej). Jednocześnie w dniu kolejnym KIS przesłała do naszego Wydawnictwa stosowne sprostowanie, w którym poinformowano:
"(...) Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (...) nadała nowe brzmienie art. 14 ust. 2 pkt. 1 lit. a) ustawy PIT, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Należy zwrócić uwagę, że ww. przepis odnosi się do składników majątku (środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych) wchodzących w skład majątku przedsiębiorstwa.
Jednocześnie w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy PIT został wymieniony przypadek samochodu osobowego, którego podatnik nie ujmuje w ewidencji środków trwałych, rozliczając koszty jego eksploatacji dla celów prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu, tzw. kilometrówki.
Samochód ten nie stanowi zatem majątku przedsiębiorstwa (podobnie jak samochód wynajmowany), ale stanowi tzw. "majątek prywatny" przedsiębiorcy. Tym samym powyższy przepis wyłącza zastosowanie normy przewidzianej w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy PIT w przypadku takiego samochodu osobowego.
W konsekwencji należy stwierdzić, że odpłatne zbycie samochodu osobowego, którego koszty eksploatacji były rozliczane na podstawie tzw. kilometrówki, skutkuje powstaniem przychodu z odpłatnego zbycia rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy PIT (podkreśl. red.).
W związku z powyższym stanowiska zaprezentowane w odpowiedziach na pisma: z dnia 29 czerwca 2017 r., znak GOFIN/GP/73/17 oraz z dnia 14 lipca 2017 r., znak GOFIN/GP/80/17 należy uznać za nieaktualne."
Poprzednie stanowisko KIS było kontrowersyjne, dobrze się więc stało, że wycofano się z takiej interpretacji. Trzeba dodać, że także nasze Wydawnictwo zawsze stało na stanowisku, iż sprzedaż samochodu rozliczanego "kilometrówką" należy traktować jak sprzedaż prywatnego majątku. Powyższe wyjaśnienia kończą wątpliwości z tym związane.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|