Świadczenia z tytułu jazd lokalnych prywatnym samochodem a podatek dochodowy
Kwota wypłacona pracownikowi z tytułu zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych stanowi przychód tej osoby ze stosunku pracy, w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF.
Zgodnie z dyspozycją zawartą w tym przepisie, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Świadczenia otrzymywane przez pracownika z tytułu używania prywatnego samochodu do jazd lokalnych nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o PDOF, który dotyczy wyłącznie należności za czas podróży służbowej pracownika w rozumieniu art. 775 Kodeksu pracy.
Nie ma również generalnie zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PDOF. Na mocy bowiem tego przepisu, wolny od podatku jest ryczałt pieniężny (lub kwota wynikająca z "kilometrówki") otrzymany przez pracownika z tytułu używania prywatnego samochodu w jazdach lokalnych - jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw. To zwolnienie dotyczy m.in. pracowników socjalnych, listonoszy, służby leśnej.
W konsekwencji, jeżeli ryczałt wypłacony jest pracownikom innym niż wyżej wymienionym, cała kwota wypłacona z tytułu zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych w jazdach lokalnych (w tym zwrot kosztów paliwa i opłat za autostrady) stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Pracodawca, jako płatnik, powinien zatem kwotę tego świadczenia doliczyć do innych przychodów uzyskanych przez pracownika w danym miesiącu ze stosunku pracy i od łącznej ich kwoty pobrać i odprowadzić miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy, zgodnie z zasadami określonymi w art. 32 i 38 ustawy o PDOF.
Tak też przedmiotową kwestię wyjaśnił m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 16 września 2016 r., nr ITPB2/4511-573/16-1/AB.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|