Samochód osobowy wykorzystywany w działalności oraz sporadycznie do celów prywatnych może stanowić środek trwały
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 września 2017 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.157.2017.2.AG, uznał, że samochód osobowy wykorzystywany dla celów działalności gospodarczej oraz jednocześnie do celów prywatnych nie może być uznany za środek trwały, w rozumieniu art. 22a ust. 1 ustawy o PDOF (pisaliśmy o tym w Biuletynie Informacyjnym nr 31 z 1 listopada 2017 r.). W związku z tym niekorzystnym stanowiskiem zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów o wyrażenie opinii w tej sprawie.
W przesłanej do naszego Wydawnictwa w dniu 31 października 2017 r. odpowiedzi Krajowa Informacja Skarbowa udzieliła następujących wyjaśnień:
"Odnosząc się do Państwa wątpliwości dotyczących uznania za środek trwały samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz sporadycznie do celów prywatnych, w imieniu Krajowej Informacji Skarbowej uprzejmie informuję, że stanowisko Ministerstwa Finansów nie uległo zmianie w tym zakresie.
Aktualne pozostaje skierowane do Państwa w czerwcu 2014 r. pismo, z którego wynika, że taki samochód może zostać uznany za środek trwały.
Pogląd ten jest również prezentowany w interpretacjach wydawanych jeszcze przez Dyrektorów Izb Skarbowych w imieniu Ministra Finansów - jak np. wskazana przez Państwa interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2016 r., sygn. 2461-IBPB-1-1.4511.460.2016.1.WRz, jak i już Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np. interpretacja indywidualna z dnia 11 kwietnia 2017 r., sygn. 0461-ITPB1.4511.83.2017.1.JŁ.
Wskazują one, że w przypadku samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, spełniającego kryteria do uznania za środek trwały (tj. będącego własnością Wnioskodawcy, kompletnego i zdatnego do użytku, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok), możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej, niezależnie od tego, czy jest wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, czy też częściowo do celów prywatnych (podkreśl. red.). Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej samochodu osobowego (niższej niż 20.000 euro) wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej, zaliczonego do środków trwałych (niezależnie od tego, że samochód ten jest częściowo wykorzystywany dla celów prywatnych Wnioskodawcy), mogą więc być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Należy nadmienić, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podjął już działania związane z weryfikacją interpretacji indywidualnej z dnia 21 września 2017 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.157.2017.2.AG."
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|