Ubezpieczenie samochodu osobowego wliczone w ratę leasingową
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o PDOP i art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PDOF, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Kwotę tę przelicza się na złote:
a) w przypadku podatników CIT - po średnim kursie euro ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia,
b) w przypadku podatników PIT - po kursie sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.
Powyższe ograniczenie dotyczy generalnie składek na ubezpieczenie dobrowolne AC (nie ma ono natomiast zastosowania do składek OC czy NNW).
Zgodnie z aktualnym stanowiskiem organów podatkowych, powyższe ograniczenie nie dotyczy składek na ubezpieczenie AC wkalkulowanych w ratę leasingu operacyjnego. W takim przypadku cała wartość raty leasingowej może być ujęta w kosztach podatkowych (a więc łącznie z wliczoną w nią składką na ubezpieczenie AC przedmiotu leasingu).
Tak przykładowo uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23 marca 2016 r., nr ITPB3/4510-709/15-3/JG, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 czerwca 2015 r., nr IBPBI/1/4511-288/15/AP. W pierwszej z tych interpretacji czytamy:
"(...) skoro (...) umowa ubezpieczenia samochodów, będących przedmiotem leasingu operacyjnego została zawarta z firmą ubezpieczeniową przez finansującego (leasingodawcę), a wartość tego ubezpieczenia jest jedynie jednym z elementów kalkulacji wysokości rat leasingowych (opłaty serwisowej), które Wnioskodawca zobowiązany jest płacić, to w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku nie znajdzie zastosowania ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, jeżeli w istocie umowa leasingu operacyjnego (...) spełnia wszystkie wymogi określone w (...) art. 17b ww. ustawy, to Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej całą wartość opłaty serwisowej stanowiącej płatność z tytułu zawartej umowy leasingu będącą częścią rat leasingowych, w których wliczona została również wartość ubezpieczenia przedmiotu leasingu bez ograniczenia wynikającego z treści art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...)"
Taki pogląd został również wyrażony przez WSA w Gdańsku w wyroku z 7 października 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1033/15 (orzeczenie prawomocne).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|