Wstępna opłata leasingowa w leasingu operacyjnym - moment ujęcia w kosztach podatkowych
W przypadku leasingu podatkowo - operacyjnego, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy, stanowią koszt uzyskania przychodów korzystającego (zob. art. 17b ust. 1 ustawy o PDOP i art. 23b ust. 1 ustawy o PDOF).
Jeżeli samochód, będący przedmiotem umowy leasingu operacyjnego, będzie wykorzystywany w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, to nie ma przeszkód, aby opłaty leasingowe, dotyczące ww. umowy, leasingobiorca zaliczał do kosztów uzyskania przychodów. Opłaty leasingowe, w tym wstępna opłata leasingowa, zazwyczaj nie wykazują bezpośredniego związku z przychodami podatnika (korzystającego). Wykazują one z reguły związek pośredni, wiążą się one raczej z ogólnym funkcjonowaniem podmiotu gospodarczego, z całokształtem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Są one zatem kwalifikowane do kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami, tj. do tzw. kosztów pośrednich.
Koszty pośrednie są potrącalne w dacie ich poniesienia, jeżeli jednak dotyczą one okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się generalnie dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Tak wynika z art. 15 ust. 4d-4 ustawy o PDOP i art. 22 ust. 5c-5d ustawy o PDOF.
Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, gdy wstępna opłata leasingowa ma charakter opłaty samoistnej i bezzwrotnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych, to podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów leasingobiorcy jednorazowo, w dacie poniesienia, bez konieczności proporcjonalnego rozliczania tej opłaty w czasie, przez okres, na jaki zawarto umowę leasingu (także gdy dla celów bilansowych rozliczana jest w czasie). |
Tak uznał np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych z 8 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.447.2017.1.MS, z 10 października 2017 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.249.2017.1.ANK, z 23 czerwca 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.116.2017.1.KS czy z 23 czerwca 2017 r., nr 0112-KDIL5.4010.57.2017.2.KS. W ostatniej z tych interpretacji organ podatkowy stwierdził:
"(...) Wstępna opłata leasingowa warunkuje zawarcie umowy, czyli należy ją powiązać nie tyle z całą umową rozumianą w wymiarze czasowym, co z momentem jej zawarcia. Dotyczy ona nie tyle samego trwania usługi leasingu, lecz w ogóle prawa do skorzystania z niego. Zatem nie jest opłatą dotyczącą całego okresu trwania umowy leasingu. Stąd opłata ta jest wydatkiem jednorazowym, związanym z zawarciem umowy leasingu. Nie ma obowiązku rozliczania jej proporcjonalnie do okresu trwania umowy. Tym samym wstępną opłatę należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie jej poniesienia. Opłata wstępna stanowi zatem koszty pośrednio związane z przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej. (...)"
UWAGA! Podobne stanowisko organy podatkowe prezentują, gdy umowa leasingu uznawana jest dla celów bilansowych za leasing finansowy. Tak wynika z cytowanej wyżej interpretacji, a także z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 stycznia 2017 r., nr 0461-ITPB3.4510.711.2016.1.JG.
Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż organy podatkowe wielokrotnie zmieniały zdanie w kwestii rozliczania wstępnej opłaty leasingowej, zaznaczamy, że nie wiadomo, jakie stanowisko będzie prezentowane w przyszłości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|