Kradzież samochodu i wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela a VAT
Wypłata odszkodowania i przeniesienie prawa własności skradzionego samochodu na rzecz ubezpieczyciela nie podlega opodatkowaniu VAT. Podatnik nie ma też obowiązku korygowania VAT odliczonego od wydatków poniesionych na ww. samochód. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 grudnia 2017 r., nr 0115-KDIT1-2.4012.770.2017.1.AD)
Stan faktyczny
Czynny podatnik VAT nabył do celów prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy. Transakcja zakupu została udokumentowana fakturą VAT-marża. Od wydatków związanych z bieżącą eksploatacją samochodu, paliwa oraz części, w tym części składowych (m.in. opon, akumulatora) podatnik odliczył 50% VAT. Po dwóch latach użytkowania auta zostało ono skradzione. Podatnik otrzymał odszkodowanie za kradzież ww. samochodu, gdyż samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym. Warunkiem wypłaty odszkodowania było m.in. przeniesienie na rzecz ubezpieczyciela prawa własności do pojazdu z chwilą wypłaty odszkodowania. Z treści ogólnych warunków ubezpieczenia wynikało, że jeżeli pojazd zostanie odzyskany po wypłacie odszkodowania, wówczas ubezpieczyciel może przenieść prawo własności z powrotem na właściciela pojazdu na warunkach uzgodnionych wzajemnie, po zwrocie wypłaconego wcześniej odszkodowania.
Podatnik powziął wątpliwość, czy w opisanym stanie faktycznym powstał obowiązek w VAT od transakcji przeniesienia prawa własności na rzecz ubezpieczyciela lub dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego od wydatków na ten pojazd.
Stanowisko organu podatkowego
Organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym:
- nie zaistniały przesłanki świadczące o dokonaniu dostawy towaru w rozumieniu ustawy o VAT - do dostawy dochodzi bowiem w przypadku przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, czyli decydującym elementem jest przeniesienie praktycznej kontroli nad rzeczą i możliwości faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym (drugorzędne znaczenie ma kwestia przejścia prawa własności czy też przeniesienia posiadania rzeczy w rozumieniu prawa cywilnego) - we wskazanym stanie faktycznym ubezpieczyciel nie nabył zaś kontroli nad towarem, nie wszedł w posiadanie skradzionego samochodu i nie mógł z niego korzystać (rozporządzać nim jak właściciel),
- wypłacone odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu VAT - odszkodowanie wypłacone z tytułu kradzieży samochodu nie jest związane z żadną czynnością, która ma charakter świadczenia ekwiwalentnego ze strony podatnika (tj. świadczenia w zamian za wynagrodzenie), zapłata ta nie jest też związana z zobowiązaniem się otrzymującego daną kwotę do wykonania czynności, powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji (istotą odszkodowania nie była płatność za świadczenie, lecz rekompensata za szkodę),
- kradzież towaru z przyczyn niezależnych od podatnika nie powoduje utraty prawa do odliczenia VAT od wydatków na ten samochód i obowiązku korekty odliczonego VAT - utrata towarów nie została wymieniona w żadnym z przepisów ustawy o VAT jako przesłanka powodująca obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego.
Wydając interpretację indywidualną, organ podatkowy odstąpił od uzasadnienia, zgadzając się z następującym stanowiskiem podatnika:
"(...) transakcja, będąca przedmiotem sprawy, nie spełnia warunków do uznania jej za dostawę towarów, w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy (o VAT - przyp. red.), zatem nie rodzi obowiązku rozliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług. Nie wystąpi również obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego przy zakupie części składowych do skradzionego pojazdu. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|