Rozliczenie podatkowe kaucji gwarancyjnej
Osoba fizyczna planuje otworzyć działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej warzyw. Do dostawy warzyw będzie wykorzystywała specjalne pojemniki, wynajmowane od kontrahenta na podstawie umowy. Zgodnie z tą umową przyszły przedsiębiorca będzie zobowiązany do wpłaty na rzecz wynajmującego kaucji gwarancyjnej, która będzie kredytowana w momencie dostawy i oddawana w momencie odbioru. W rzeczywistości przedsiębiorca nie dokona faktycznej wpłaty kwoty kaucji i tym samym nie otrzyma jej fizycznego zwrotu. Po jego stronie będzie istniało zobowiązanie z tytułu kaucji, a z drugiej należność od kontrahenta w przypadku zwrotu opakowań. O ile nie zaistnieją po stronie najemcy żadne dodatkowe zobowiązania wynikające z umowy, kwota kaucji zostaje rozliczona w drodze wzajemnych potrąceń zobowiązań i należności. Czy kwota kaucji może być uznana za koszt uzyskania przychodów?
"(...) Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy (...) (o pdof - przyp. red.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.
(...) kosztami uzyskania przychodu mogą być wyłącznie wydatki o charakterze definitywnym, trwałym, tj. niepodlegające zwrotowi.
(...) Słowo »kaucja« nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego, natomiast zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN, jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania.
Wpłacone kaucje, czy inne tego rodzaju świadczenia nie zostały wymienione w treści art. 23 ustawy. Jednakże z uwagi na fakt, iż kaucja jest należnością, co do zasady, podlegającą zwrotowi - nie może być uznana za koszt uzyskania przychodu.
Mając na uwadze omówioną uprzednio definicję kosztów uzyskania przychodów, stwierdzić należy, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym kwota kaucji na rzecz wynajmującego nie może być przez Wnioskodawcę zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z tytułu planowanej działalności gospodarczej. Decyduje o tym zwrotny charakter tego świadczenia. Z kolei zwrot kaucji pozostaje obojętny podatkowo. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 stycznia 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.403.2017.1)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|