Wydatki poniesione na wymianę pieca grzewczego
Czy jako osoba niepełnosprawna (mam orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności), mogę odliczyć od dochodu wydatki na zakup i montaż pieca c.o. we własnym domu?
W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki na zakup i montaż pieca c.o. we własnym domu, jeżeli wymiana pieca przyczyniła się do zwiększenia funkcjonalności budynku stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
W art. 26 ust. 7a pkt 1 updof jako wydatki na cele rehabilitacyjne wskazano wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Analizując zakres wydatków, jakie mogą być zaliczone do tej kategorii wydatków rehabilitacyjnych, w pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że zgodnie z językowym znaczeniem (Mały słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994) pojęcie:
- adaptacja - rozumie się jako przystosowanie do innego użytku, przerobienie dla nadania innego charakteru, np. w budownictwie przeróbka budynku,
- wyposażenie - oznacza urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania czegoś.
Tym samym w ramach ulgi rehabilitacyjnej nie można odliczyć każdego wydatku związanego z szeroko rozumianym remontem czy urządzeniem mieszkania (budynku mieszkalnego) zamieszkałego przez osobę niepełnosprawną. Z treści powołanego przepisu wynika bowiem, że zarówno dokonywane prace adaptacyjne, jak też sprzęt nabywany w celu wyposażenia mieszkania (budynku mieszkalnego), muszą spełniać wymóg ułatwienia niepełnosprawnemu wykonywania czynności utrudnionych ze względu na jego niepełnosprawność (por. wyrok WSA w Olsztynie z 19 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Ol 632/15 oraz interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 czerwca 2015 r., nr IBPBII/1/4511-240/15/MZ). Z tego względu za wydatki rehabilitacyjne nie można uznać wydatków na zwykłe wykończenie i wyposażenie mieszkania lub budynku, które byłyby poniesione także wówczas, gdyby niepełnosprawny nie wykorzystywał mieszkania lub budynku mieszkalnego do potrzeb podyktowanych jego niepełnosprawnością (por. wyrok NSA z 12 czerwca 2014 r., sygn. akt II FSK 1723/12).
W wydawanych interpretacjach i orzeczeniach często akceptowany jest pogląd o możliwości odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na wymianę instalacji grzewczej, w tym montaż pieców czy pomp ciepła. Przy czym oceny rodzaju zastosowanego systemu ogrzewania dokonuje się przez pryzmat niepełnosprawności mieszkańców lokalu (budynku) mieszkalnego.
Jeżeli więc w sytuacji podatnika, wymiana pieca przyczyni się do zwiększenia funkcjonalności budynku stosownie do potrzeb wynikających z jego niepełnosprawności, to będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia w zeznaniu wydatków poniesionych z tego tytułu - w wysokości wynikającej z dowodów ich poniesienia. Takie stanowisko prezentuje przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 2 czerwca 2016 r., nr ILPB2/4511-1-597/16-4/ES.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|