Używanie samochodu osobowego na codzienne potrzeby
Czy ulga rehabilitacyjna przysługuje, jeżeli samochód osobowy jest używany do przejazdów osoby niepełnosprawnej do pracy, sklepu, do lekarza, albo do przewozu niepełnosprawnych dzieci, np. do szkoły?
Ulga rehabilitacyjna przysługuje, jeżeli samochód osobowy jest używany do przejazdów w związku z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
W wyniku nowelizacji art. 26 ust. 7a pkt 14 updof, zniesione zostało zastrzeżenie, że odliczeniu podlegają te wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, które dotyczą koniecznych przewozów na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. W ten sposób ustawodawca umożliwił korzystanie z odliczenia omawianych wydatków, nie tylko gdy są one ponoszone w związku z rehabilitacją osób (dzieci) niepełnosprawnych, ale również w związku z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Oznacza to w praktyce możliwość odliczania wydatków z tytułu używania samochodu osobowego w celu załatwiania codziennych spraw osób (dzieci) niepełnosprawnych, w szczególności w związku z dojazdem do pracy, szkoły, sklepu, lekarza, urzędu itp. W każdym takim przypadku używanie samochodu niewątpliwie stanowi dla osób niepełnosprawnych ułatwienie w wykonywaniu czynności życiowych.
Aktualna pozostaje zasada, zgodnie z którą, aby odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki związane z używaniem samochodu osobowego, nie jest konieczne dokumentowanie tych wydatków. Obowiązujący limit odliczenia nie stanowi jednak kwoty ryczałtowej, którą mogą stosować uprawnione osoby. W każdym przypadku wydatki na używanie samochodu mogą być odliczane tylko w wysokości faktycznie poniesionej. Tak więc organy podatkowe mogą żądać uprawdopodobnienia odliczanych wydatków.
Przepisy podatkowe nie określają sposobu ustalenia wysokości wydatków z tytułu używania samochodu osobowego na potrzeby osób niepełnosprawnych. W dotychczasowej praktyce przyjmowano, że kwotę wydatków poniesionych z tytułu używania samochodu można ustalić, uwzględniając m.in. cenę za 1 litr paliwa, liczbę przejechanych kilometrów oraz dane dotyczące średniego zużycia paliwa na 100 km.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|