Ulga abolicyjna u podatników niepłacących podatku w państwie źródła
Prawo do ulgi abolicyjnej ma podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce, uzyskujący dochód z tytułu pracy najemnej za granicą, którego dochód, zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania może być opodatkowany za granicą, ale z uwagi na szczególne rozwiązania prawa wewnętrznego nie podlega tam opodatkowaniu, a do dochodu tego zgodnie z właściwą umową ma zastosowanie metoda proporcjonalnego zaliczenia. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 stycznia 2018 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.368.2017.2.ENB.
Podatnik wykonuje pracę najemną na barce morskiej, która nie jest eksploatowana w transporcie międzynarodowym, lecz jest wykorzystywana na terytorium Arabii Saudyjskiej do serwisowania, naprawiania oraz remontowania urządzeń działających na platformach wiertniczych/wydobywczych w Arabii Saudyjskiej. Od otrzymywanego z tego tytułu wynagrodzenia nie jest odprowadzany podatek dochodowy na terytorium Arabii Saudyjskiej, gdyż nie występuje tam podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatnik nie uzyskuje innych dochodów na terenie Polski. Jego centrum interesów życiowych znajduje się w Polsce.
Organ podatkowy ocenił, że dochody osiągane przez podatnika z tytułu pracy najemnej w Arabii Saudyjskiej mogą być opodatkowane zarówno w Arabii Saudyjskiej, jak i w państwie rezydencji tj. w Polsce. Jednocześnie, w Polsce - w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu - należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania (tzw. metodę odliczenia proporcjonalnego) określoną w art. 23 ust. 1 Konwencji z dnia 22 lutego 2011 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokół do tej Konwencji (Dz. U. z 2012 r. poz. 502). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji może być opodatkowany w drugim Umawiającym się Państwie, pierwsze wymienione Umawiające się Państwo zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu w drugim Umawiającym się Państwie. Jednakże, takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która przypada w zależności od konkretnej sytuacji na dochód, który może być opodatkowany w drugim Umawiającym się Państwie.
Stosownie do art. 27 ust. 9 updof, jeżeli podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
W przypadku podatnika mającego miejsce zamieszkania w Polsce uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w art. 27 ust. 9 updof stosuje się odpowiednio (art. 27 ust. 9a updof).
Prawo do odliczenia ulgi abolicyjnej na podstawie art. 27g updof przysługuje, gdy do dochodów z pracy najemnej uzyskanych za granicą, ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego. W sytuacji, gdy zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania do uzyskanych dochodów ma zastosowanie ta metoda, bez znaczenia pozostaje czy druga strona umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (drugie państwo) pobiera podatek od danego dochodu. Tym samym skoro dochody podatnika będą na podstawie art. 23 ust. 1 Konwencji rozliczane na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 albo 9a updof, to będzie mu przysługiwało prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej niezależnie od tego, czy w Arabii Saudyjskiej został zapłacony podatek.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|