Przekazanie darowizny za pośrednictwem zakładu pracy
Darowizna pieniężna, która zostanie przekazana na cele charytatywne za pośrednictwem pracodawcy, przy spełnieniu określonych ustawowo warunków, podlega odliczeniu od dochodu. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 stycznia 2018 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.549.2017.1.JK2.
W spółce pracownicy mogą składać dobrowolne oświadczenia upoważniające spółkę do potrącania z ich wynagrodzenia kwot, które następnie są przekazywane w ich imieniu jako darowizna na cele ze sfery zadań publicznych organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego. Potrącenia te są wykazywane w tzw. paskach wynagrodzeń, które otrzymują pracownicy. Dodatkowo spółka przekazuje pracownikom zaświadczenia potwierdzające wysokość dokonanych przez nich darowizn.
Organ podatkowy zauważył, że brak jest podstaw do odliczania przedmiotowych darowizn od dochodu pracownika przez pracodawcę na etapie obliczania miesięcznych zaliczek na podatek od wypłaconych wynagrodzeń. Nie ma jednak przeszkód, by pracownik dokonał odliczenia od dochodu kwot przedmiotowych darowizn samodzielnie w zeznaniu podatkowym składanym za dany rok podatkowy. Jednakże, aby można było dokonać takiego odliczenia muszą być spełnione następujące warunki:
- darowizna musi być przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
- obdarowanym musi być organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych
- darowizna musi być właściwie udokumentowana.
Dokonanie darowizny z konta należącego do pracodawcy, który pośredniczy w przekazywaniu obdarowanym środków finansowych, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia takiej darowizny od dochodu wykazanego przez niego w zeznaniu. W rozpatrywanym przypadku darowizna pieniężna przekazana za pośrednictwem pracodawcy podlega odliczeniu od dochodu, gdyż jest ona przekazana na cele ze sfery zadań publicznych organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego. Darowizna ta powinna być przy tym odpowiednio udokumentowana. Jeżeli pracodawca pośredniczy w przekazywaniu obdarowanym (fundacjom) środków finansowych pochodzących od podatników (rzeczywistych darczyńców), podatnik (darczyńca), który chciałby skorzystać z przysługującego mu prawa do odliczenia od dochodu przekazanej darowizny, w celach dowodowych powinien dysponować kopią deklaracji darczyńcy, zawierającej co najmniej następujące dane: nazwisko darczyńcy, kwotę darowizny, jej cel oraz nazwę obdarowanego. Dodatkowo darczyńca powinien gromadzić dowody (np. paski płacowe), z których jednoznacznie musi wynikać kwota przekazanej darowizny oraz dysponować kopią przelewu, którą sporządza pracodawca dla obdarowanego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|