Obliczenie wysokości ulgi abolicyjnej
Do czerwca 2017 r. pracowałem w Holandii. Po powrocie do Polski uzyskiwałem dochody z umów zlecenia, od których pobierane były zaliczki na podatek. Czy mam prawo do skorzystania w zeznaniu PIT-36 z ulgi abolicyjnej? Jeżeli tak, to w jaki sposób powinienem ją obliczyć?
Podatnik może skorzystać z ulgi abolicyjnej. Zasady jej obliczenia przedstawione są w dalszej części opracowania.
Prawo do ulgi abolicyjnej mają podatnicy, którzy podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i jednocześnie osiągają za granicą dochody, do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, czyli m.in. osiągający dochody z pracy w Holandii. Nie ma ona zastosowania do dochodów z tzw. rajów podatkowych.
Zasady korzystania z ulgi abolicyjnej zawiera art. 27g ust. 1 updof. W ramach ulgi abolicyjnej uprawnieni podatnicy odliczają od podatku dochodowego, kwotę stanowiącą różnicę między:
- kwotą podatku obliczonego metodą proporcjonalnego odliczenia a
- kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.
Przykład
W 2017 r. podatnik uzyskał dochody:
W roku podatkowym nie płacił składek na własne ubezpieczenie zdrowotne, poniósł natomiast za granicą wydatek na opłacenie podatku od uzyskanych tam dochodów z pracy w wysokości 5.000 zł (kwota przyjęta hipotetycznie). W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania do zagranicznych dochodów znajdzie zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, co oznacza, że w zeznaniu PIT-36 podatnik może skorzystać z ulgi abolicyjnej. Wyliczenie kwoty ulgi abolicyjnej będzie przebiegać następująco:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|