Ustalenie dochodu pełnoletniego dziecka
Mój 21-letni studiujący syn podczas wakacji w 2017 r. uzyskał dochody z umowy o pracę. Czy ustalając wysokość dochodu syna uprawniającego mnie do skorzystania z ulgi prorodzinnej, powinnam osiągnięty przez niego przychód obniżyć o koszty uzyskania przychodów oraz o składki na ubezpieczenia społeczne?
Przychody pełnoletniego dziecka należy pomniejszyć wyłącznie o koszty uzyskania przychodów.
Jedną z przesłanek decydujących o nabyciu prawa do ulgi prorodzinnej jest wysokość dochodów osiąganych przez pełnoletnie uczące się dziecko. Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 3 updof, łączna wysokość uzyskanych przez takie dziecko dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b updof, z wyjątkiem renty rodzinnej, nie może przekraczać za rok podatkowy kwoty 3.089 zł.
Kwestia, czy do limitu dochodów pełnoletniego uczącego się dziecka należy wliczać jego dochody przed czy po ich pomniejszeniu o przysługujące dziecku ulgi podatkowe, np. z tytułu rozliczenia straty z lat ubiegłych lub pobranych przez płatnika składek na ubezpieczenia społeczne była przedmiotem sporów interpretacyjnych.
Ten problem organy podatkowe oraz sądy administracyjne rozstrzygnęły na niekorzyść podatników. Dominuje stanowisko, że przez dochód dziecka podlegający opodatkowaniu, o którym mowa w art. 6 ust. 4 pkt 3 updof należy rozumieć dochód będący różnicą między osiągniętymi przychodami a kosztami ich uzyskania. Tak uznał m.in. NSA w wyroku z 24 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 255/14. Zdaniem tego Sądu: "Zarówno wykładnia językowa, jak i funkcjonalna pozwalają uzasadnić interpretację, że dochód podlegający opodatkowaniu, o którym mowa w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy (updof - przyp. autora), należy rozumieć jako dochód, o którym stanowi art. 9 ust. 2 ustawy. Podkreślić należy, że art. 6 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.f. stanowi - dosłownie - o uzyskanych dochodach (...) w językowym znaczeniu »uzyskania« nie mieści się »pomniejszanie uzyskanego« (...). Pomniejszenie tego dochodu o określone kwoty prowadzi bowiem do ustalenia podstawy wymiarowej a nie ustalania limitu dla stosowania prawa ulgi na dziecko". Podobne wnioski płyną z wyroków NSA z 9 lutego 2016 r., sygn. akt II FSK 3506/13 i z 15 grudnia 2015 r., sygn. akt II FSK 3000/13.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|