SZCZEGÓLNE ZASADY OKREŚLANIA PREWSPÓŁCZYNNIKA
Z dniem 1 stycznia 2016 r., w związku z delegacją ustawową wynikającą z art. 86 ust. 22 ustawy o VAT, weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz. U. poz. 2193) nazywane "rozporządzeniem w sprawie proporcji". Określa ono zakres wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej działalności i dokonywanych nabyć w odniesieniu do niektórych podmiotów.
Szczególne zasady określania prewspółczynnika dotyczą:
1) jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego, tj. urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego, samorządowej jednostki budżetowej utworzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego i samorządowego zakładu budżetowego utworzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego,
2) samorządowych instytucji kultury,
3) państwowych instytucji kultury,
4) uczelni publicznych,
5) instytutów badawczych.
Uwaga
W przypadku ww. podmiotów metodą najbardziej odpowiadającą specyfice prowadzonej przez tych podatników działalności i dokonywanych nabyć jest metoda wskazana w rozporządzeniu. Podmioty te mogą jednak stosować inną metodę określenia prewspółczynnika pod warunkiem, że zapewnia ona bardziej dokładne niż metoda wskazana w rozporządzeniu przyporządkowanie podatku naliczonego do czynności, które dają prawo do odliczenia oraz że obiektywnie odzwierciedla jaka część wydatków przypada na działalność gospodarczą.
Zgodnie z § 8 rozporządzenia w sprawie proporcji, w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego każdy z ww. podmiotów może przyjąć dane za rok podatkowy poprzedzający poprzedni rok podatkowy.
Na podstawie art. 86 ust. 2e ustawy o VAT, każdy z tych podmiotów, który rozpoczyna w danym roku podatkowym wykonywanie działalności gospodarczej i działalności innej niż gospodarcza, w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego przyjmuje dane wyliczone szacunkowo, według prognozy uzgodnionej przez ten podmiot z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu.
Wyliczony prewspółczynnik należy zaokrąglić w górę do najbliższej liczby całkowitej.
Wskazane wyżej podmioty, dla których ustalono szczególne zasady ustalania prewspółczynnika nie muszą jednak stosować zawartych w rozporządzeniu zapisów. Mogą one zastosować inny, bardziej ich zdaniem reprezentatywny sposób określenia proporcji, przy czym rezygnując ze stosowania przepisów rozporządzenia, nie będą mogły skorzystać z pewności prawa gwarantowanej tym aktem.
Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady ustalania prewspółczynnika przez ww. podmioty, w oparciu o przepisy wskazanego rozporządzenia w sprawie proporcji, a także załącznik wydany przez Ministerstwo Finansów do broszury informacyjnej z dnia 17 lutego 2016 r. pt.: "Zasady obliczania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|