Sprzedaż prywatnych nieruchomości a odliczanie straty
W bieżącym roku sprzedałem dwie prywatne nieruchomości, tj. działkę, na sprzedaży której poniosłem stratę oraz lokal mieszkalny, na sprzedaży którego osiągnąłem zysk. Obie te nieruchomości były kupione na potrzeby prywatne (działka w 2013 r., a lokal w 2014 r.). Czy stratę na sprzedaży działki mogę odliczyć od dochodu ze sprzedaży lokalu?
Nie. Odliczanie straty w odniesieniu do sprzedaży prywatnych nieruchomości jest wykluczone. |
Odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części, udziału w nieruchomości oraz lokalu mieszkalnego, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i jest dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOF. Zatem sprzedaż nieruchomości, o których mowa w pytaniu, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Sposób opodatkowania odpłatnego zbycia prywatnej nieruchomości reguluje art. 30e ustawy o PDOF. Na podstawie tego przepisu, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości podatek wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą tą jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami jego uzyskania, ustalonymi zgodnie z zasadami określonymi w art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o PDOF (powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, jeśli nieruchomość była amortyzowana - nie dotyczy prywatnych nieruchomości, które nie były amortyzowane).
Z kolei za przychód ze zbycia nieruchomości przyjmuje się jej wartość wyrażoną w cenie określonej w umowie, pomniejszoną o ewentualne koszty odpłatnego zbycia (art. 19 ustawy o PDOF). Zatem na sprzedaży nieruchomości podatnik może osiągnąć dochód albo ponieść stratę - gdy koszty uzyskania przewyższą przychód.
Na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o PDOF, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. |
Z tego przepisu wynika, że rozliczenie straty jest możliwe w kolejnych następujących po sobie latach, co oznacza, że wykluczona jest możliwość rozliczenia straty w roku jej wystąpienia. To jednak nie jest decydujące w omawianym przypadku. Na podstawie art. 9 ust. 3a ustawy o PDOF, rozliczenia strat nie można dokonywać w odniesieniu do przychodów z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy - a więc także dotyczących zbycia prywatnych nieruchomości. Powyższe znajduje potwierdzenie w wyroku WSA w Łodzi z 24 marca 2016 r., sygn. akt I SA/Łd 22/16 (orzeczenie prawomocne).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|