Sprzedaż udziału w prawie wieczystego użytkowania a VAT
Czy sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej drogę będzie zwolniona z VAT, jeżeli prawo to nabyłem w 2011 r. (zakup był zwolniony z VAT, nie poniosłem wydatków na ulepszenie)?
Tak. Sprzedaż udziału w nieruchomości (stanowiącej drogę) będzie zwolniona z VAT. |
Początkowo należy przypomnieć, że przy sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu lub udziału we współwłasności budynków przyjmuje się, że dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Czynność tę należy zatem uznać za dostawę towarów (patrz: uchwała NSA z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11).
W związku z powyższym, w przypadku sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu lub udziału we współwłasności budynków mają zastosowanie wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT zwolnienia z podatku przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części. W związku z tym należy ustalić, czy droga jest budowlą.
W ustawie o VAT nie zdefiniowano, co rozumie się poprzez budowlę. Należy zatem odwołać się do przepisów Prawa budowlanego i PKOB.
Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 ze zm.), pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, m.in. obiekty liniowe.
Natomiast zgodnie z objaśnieniami zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. nr 112, poz. 1316 ze zm.), obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: "Budynki" i "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej". Zaś w ramach "Obiektów inżynierii lądowej i wodnej" wyróżnia się klasę: 2112 obejmującą "Ulice i drogi pozostałe", czyli drogi na obszarach miejskich i zamiejskich, w tym skrzyżowania, węzły komunikacyjne i parkingi, np.: drogi, ulice, aleje, ronda, drogi gruntowe, drogi boczne, drogi dojazdowe, drogi wiejskie i leśne, ścieżki dla pieszych, ścieżki rowerowe, ścieżki do jazdy konnej, drogi i strefy dla pieszych.
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl |
W świetle ww. przepisów należy stwierdzić, że droga jest budowlą i do jej sprzedaży mogą mieć zastosowanie ustawowe zwolnienia z VAT dotyczące budowli.
Należy pamiętać, że obowiązek prawidłowego sklasyfikowania danego obiektu budowlanego ciąży na podatniku, dlatego w przypadku trudności warto zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, sprzedaż udziału w nieruchomości stanowiącej drogę (tj. budowlę) będzie zwolniona z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. W tym przypadku upłynął bowiem okres dłuższy niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia (pierwsze zasiedlenie nastąpiło w 2011 r. lub wcześniej). Fakt, iż zakup nieruchomości był zwolniony z VAT, nie ma tu znaczenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|