Elementy odwołania od decyzji
Postępowanie podatkowe jest dwuinstancyjne. Od decyzji naczelnika urzędu skarbowego można odwołać się do dyrektora izby administracji skarbowej.
Odwołanie można wnieść pisemnie lub ustnie do protokołu, a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu podatkowego lub Portal Podatkowy. Stanowi o tym art. 168 § 1 Ordynacji podatkowej. Kontem na Portalu Podatkowym można jednak posłużyć się wyłącznie do załatwiania spraw związanych ze: zryczałtowanym podatkiem dochodowym opłacanym w formie karty podatkowej, podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz podatkiem od spadków i darowizn.
Odwołanie musi spełniać określone wymogi formalne. Obowiązkowe elementy każdego odwołania to: oznaczenie organu odwoławczego, dane podatnika, zarzuty przeciwko kwestionowanej decyzji, określenie istoty i zakresu żądania, wskazanie dowodów uzasadniających żądanie. Urzędnikom prowadzącym pierwszoinstancyjne postępowanie podatkowe można zarzucić uchybienia w zakresie zarówno prawa materialnego, jak i procesowego, np.: dokonanie błędnej wykładni prawa, naruszenie obowiązku zebrania kompletnego materiału dowodowego, wadliwą ocenę poszczególnych dowodów. Określenie istoty i zakresu żądania polega na wskazaniu, w jaki sposób i w jakim zakresie powinna zostać zweryfikowana decyzja urzędu skarbowego. Wskazanie dowodów uzasadniających żądanie sprowadza się do przywołania dowodów, które dają możliwość oceny prawdziwości twierdzeń zawartych w odwołaniu. Nie muszą to być nowe dowody - można powołać się na dowody z postępowania przed urzędem skarbowym. Przedstawienie zarzutów przeciwko kwestionowanej decyzji, określenie istoty i zakresu żądania oraz wskazanie odpowiednich dowodów jest istotne dla organu odwoławczego. Jego działania nie ograniczają się wprawdzie tylko do rozpatrzenia literalnej treści odwołania, ale wymienione elementy ukierunkowują postępowanie odwoławcze, pozwalając skupić się na zagadnieniach i problemach dla danej sprawy spornych lub znaczących. Organ odwoławczy nie może domyślać się, czego i na jakiej podstawie oczekuje podatnik, składając odwołanie (por. wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. akt II FSK 3399/14).
Odwołanie wniesione pisemnie albo ustnie do protokołu musi być podpisane przez wnoszącego, a protokół ponadto przez pracownika organu podatkowego, który go sporządził. Jeżeli osoba wnosząca odwołanie nie może lub nie umie złożyć podpisu, podanie lub protokół podpisuje za nią inna osoba przez nią upoważniona, czyniąc o tym wzmiankę obok podpisu. Odwołanie przekazywane w formie dokumentu elektronicznego powinno być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Druk odwołania od decyzji podatkowej dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|