Rozpoznanie przychodu przy sprzedaży sprzętu medycznego
Od kilku miesięcy prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży sprzętu medycznego. Niektóre produkty są częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Całą wartość sprzedaży (tj. kwotę zapłaconą przez kupującego oraz kwotę refundacji należnej z NFZ) ewidencjonuję na kasie fiskalnej. Zatem na potrzeby podatku dochodowego w dniu sprzedaży uznaję za przychód całą wartość sprzedaży zaewidencjonowaną na kasie fiskalnej. Czy postępuję prawidłowo?
NIE. W podatku dochodowym przychód z tytułu sprzedaży produktów medycznych w części opłaconej przez nabywców powstaje w dacie wydania tych towarów. W części objętej refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia powstaje natomiast dopiero z chwilą faktycznego otrzymania kwoty należnej refundacji.
Zasadniczo przychody z działalności gospodarczej generują kwoty należne niezależnie od tego, czy zostały faktycznie otrzymane, czy też nie. Pomniejsza się je jedynie o wartość zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont oraz o należny podatek od towarów i usług (art. 14 ust. 1 ustawy o pdof). Jednocześnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o pdof wynika, że do tej kategorii przychodów zalicza się również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Wobec tego w przypadku refundacji części ceny towaru przez Narodowy Fundusz Zdrowia, przychód z tego tytułu powstaje dopiero w momencie otrzymania refundacji, bo tylko refundacja otrzymana stanowi taki przychód.
Datą powstania przychodu firmowego w podatku dochodowym, zgodnie z ogólną regułą, jest dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c ustawy o pdof). To oznacza, że przychód generuje to z wymienionych zdarzeń, do którego dochodzi najwcześniej. Szczególny moment powstania przychodu przewidziany został dla sytuacji wymienionych w art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i ustawy o pdof. Żaden z tych przepisów nie ma jednak zastosowania do refundacji uzyskanej z NFZ. W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego się ich nie stosuje, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty - co z kolei wynika z art. 14 ust. 1i tej ustawy o pdof.
W konsekwencji przychód z tytułu sprzedaży produktów medycznych w części opłaconej przez nabywców powstaje w dacie zaewidencjonowania w kasie rejestrującej, natomiast w części objętej refundacją z NFZ - w momencie jej wpływu na rachunek bankowy firmy.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|