Podatkowe konsekwencje sprzedaży własnej wierzytelności
Nasza firma ma kłopoty finansowe. Postanowiła więc sprzedać część posiadanych wierzytelności firmie windykacyjnej. Sprzedaż ta nastąpiła za cenę dużo niższą niż ich faktyczna wartość. Czy uzyskana kwota z takiej transakcji jest firmowym przychodem podatkowym? Czy poniesioną z tytułu tej sprzedaży stratę ekonomiczną można jednocześnie uznać za koszt podatkowy?
Rozliczenie w podatku dochodowym transakcji sprzedaży wierzytelności zasadniczo uzależnione jest od tego, czy zbycia dokonuje podmiot gospodarczy zajmujący się profesjonalnie obrotem cudzymi wierzytelnościami, czy też wierzytelność zbywa podatnik, u którego powstała ona w wyniku wcześniej zrealizowanej dostawy towarów lub świadczenia usług.
W sytuacji sprzedaży wierzytelności własnych otrzymanie zapłaty z tego tytułu przez wierzyciela będącego uczestnikiem obrotu gospodarczego nie generuje po jego stronie przychodu podatkowego. W takim bowiem przypadku podatnik ujął już wartość wierzytelności w przychodach należnych w momencie jej powstania. Ponowne wykazanie w przychodach firmowych kwoty ze sprzedaży wierzytelności z chwilą jej odpłatnego zbycia skutkowałoby dwukrotnym opodatkowaniem tego samego przychodu.
Niewątpliwie osiągnięcie ze sprzedaży wierzytelności kwoty niższej od jej wartości nominalnej oznacza dla sprzedającego ją przedsiębiorcy stratę ekonomiczną. Jednak art. 23 ust. 1 pkt 34 ustawy o pdof i odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o pdop zasadniczo wyłączają wierzytelności z kategorii firmowych kosztów podatkowych. Wyjątek stanowią tu wierzytelności, które zostały uprzednio zarachowane jako przychód należny.
W konsekwencji, w sytuacji opisanej w pytaniu, straty na sprzedaży wierzytelności będą podlegały zaliczeniu w ciężar kosztów firmowych wraz z należnym podatkiem VAT.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|