Rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego
Przepisy ustawy o VAT dopuszczają możliwość dobrowolnej rezygnacji przez podatnika z przysługującego mu zwolnienia z VAT ze względu na wysokość sprzedaży. Podmiot korzystający z tego zwolnienia może podjąć decyzję o rezygnacji ze zwolnienia w każdym momencie, wówczas staje się czynnym podatnikiem VAT.
Aby zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego - zgodnie z art. 113 ust. 4 ustawy o VAT - należy złożyć pisemne zawiadomienie (na druku VAT-R) o tym zamiarze do naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia. W przypadku podatników, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku podatkowego, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.
Przykład
Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT z dniem 1 sierpnia 2017 r. zamierza dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia. O zamiarze tym musi zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed dniem 1 sierpnia 2017 r. W formularzu VAT-R musi w części C.1. zaznaczyć pozycję 33, natomiast w pozycji 38 wpisać datę, od której rezygnuje ze zwolnienia. |
Dobrowolna rezygnacja ze zwolnienia z VAT powinna być w każdym przypadku indywidualnie przeanalizowana przez podatnika. Z jednej strony podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT ma zdecydowanie mniej obowiązków związanych z rozliczaniem podatku VAT, niż czynny podatnik VAT. Z drugiej jednak strony zwolnienie z VAT oznacza brak prawa do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług w związku z prowadzoną działalnością.
Rezygnacja ze zwolnienia z podatku VAT korzystna jest dla tych podatników, którzy planują dokonywanie dużych inwestycji, które uprawniać będą do odliczania VAT naliczonego, a także tych, którzy dokonują sprzedaży na rzecz czynnych podatników VAT.
Decydując o ewentualnej rezygnacji ze zwolnienia z VAT należy pamiętać, że powrót do zwolnienia z VAT może nastąpić - w myśl art. 113 ust. 11 ustawy o VAT - nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Przepis ten stosuje się także odpowiednio do podatnika będącego osobą fizyczną, który przed zakończeniem działalności gospodarczej utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, a następnie rozpoczął ponownie wykonywanie czynności opodatkowanych (art. 113 ust. 11a ustawy o VAT).
W związku z tym, że termin powrotu do zwolnienia budził wątpliwości podatników (sporne było, czy powrót do tego zwolnienia możliwy jest w trakcie roku), w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, Minister Finansów wydał w dniu 24 kwietnia 2015 r. interpretację ogólną nr PT3.8101.4.2015.LBE.72. Wynika z niej, że podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT z początkiem dowolnego miesiąca, następującego po wyznaczonym w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT terminie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|