Ewidencje prowadzone przez podatników zwolnionych z podatku VAT
Drobni przedsiębiorcy zobowiązani zostali do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 1 ustawy o VAT. Ewidencja ta jest znacznie uproszczona w porównaniu do ewidencji, którą prowadzą czynni podatnicy VAT. Podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT mają wyłącznie obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.
Jeśli podatnik dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych i nie przysługują mu zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej - to ewidencja sprzedaży dokonywana jest za pomocą tej kasy.
Sposób ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej przez podatnika zwolnionego podmiotowo z podatku VAT, określony jest w § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363). Zgodnie z tym przepisem, podatnicy zwolnieni z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT, osiągnięty obrót ewidencjonują w kasie rejestrującej jako zwolniony. Oznacza to, iż bez względu na to jaką stawką VAT opodatkowany jest dany towar, jego sprzedaż rejestrowana jest w stawce zwolnionej "zw." W pamięci fiskalnej kasy wszystkie artykuły będące w sprzedaży zaprogramowane są więc jako zwolnione z VAT.
Z chwilą kiedy podatnik przekroczy kwotę uprawniającą do zwolnienia podmiotowego z VAT, lub też dobrowolnie zrezygnuje ze zwolnienia, zobowiązany jest do ewidencjonowania również kwot podatku należnego, z zastosowaniem stawek właściwych dla danego towaru (usługi).
Prowadzenie ewidencji sprzedaży przez podatnika zwolnionego z VAT jest niezbędne w celu ustalenia momentu, w którym podatnik przekroczy wartość sprzedaży uprawniającą go do korzystania z tego zwolnienia. Przekroczenie tej kwoty skutkuje u podatnika koniecznością zapłaty podatku należnego od sprzedaży, która miała miejsce po dniu przekroczenia kwoty uprawniającej do zwolnienia.
Należy zwrócić uwagę, iż kwota 200.000 zł jest limitem rocznym, co oznacza, że podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku muszą wziąć pod uwagę, że kwota obliczona w proporcji do okresu prowadzenia działalności będzie jeszcze niższa i zależeć będzie od tego, w którym dniu w trakcie roku rozpoczęto działalność gospodarczą.
Uproszczona ewidencja sprzedaży VAT może być prowadzona jak w przykładzie poniżej.
Przykład
Podatnik świadczy usługi na rzecz podmiotów gospodarczych, w związku z czym nie dotyczy go obowiązek stosowania kasy fiskalnej. W uproszczonej ewidencji sprzedaży VAT w lipcu 2017 r. podatnik dokonał następujących zapisów:
Z przedstawionej ewidencji wynika, iż w dniu 7 lipca 2017 r. podatnik przekroczył obrót uprawniający go do zwolnienia. W tym dniu powstał obowiązek podatkowy w podatku VAT od kwoty: 12.400 zł, czyli czynności, którą przekroczono limit. |
Warto również podkreślić, iż przepis art. 109 ust. 2 ustawy o VAT przewiduje, iż jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, nie prowadzi ewidencji sprzedaży zgodnie z nałożonym obowiązkiem, bądź też prowadzi ją w sposób nierzetelny, a na podstawie dokumentacji nie jest możliwe ustalenie wartości sprzedaży, organ podatkowy określi, w drodze oszacowania, wartość sprzedaży opodatkowanej i ustali od niej kwotę podatku należnego. Jeżeli nie można określić przedmiotu opodatkowania, kwotę podatku ustala się przy zastosowaniu stawki 23%.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|