Opodatkowanie nieoprocentowanej pożyczki dla pracownika
Pracodawca będący spółką z o.o., który nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek, wyjątkowo udzielił pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki na okres 2 lat. Kwota pożyczki pochodziła ze środków obrotowych. Czy z tego tytułu pracownik uzyska przychód?
Do przychodów pracownika ze stosunku pracy zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne dokonane przez pracodawcę na jego rzecz lub też otrzymane od niego świadczenia nieodpłatne bądź częściowo odpłatne mające definitywny charakter. Istotą pożyczki jest jej zwrotny charakter, więc samo jej otrzymanie nie powoduje powstania u pracownika przychodu ze stosunku pracy. Korzystanie jednak z pieniędzy pożyczonych od pracodawcy nieodpłatnie lub na warunkach korzystniejszych niż obowiązujące na rynku, należy rozpatrywać w kategorii nieodpłatnych świadczeń.
Nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
Aby stwierdzić czy u pracownika zaciągającego u pracodawcy nieoprocentowaną pożyczkę powstał opodatkowany przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, należy przede wszystkim ustalić, jakie zasady obowiązują u danego pracodawcy w zakresie udzielania pożyczek innym pracownikom oraz czy pracodawca prowadzi działalność w takim zakresie.
Zdaniem organów podatkowych po stronie pracownika powstaje opodatkowany przychód ze stosunku pracy w sytuacji, gdy pracodawca (tak jak w przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym) nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek, a udzieli ze środków obrotowych preferencyjnej pożyczki wybranemu pracownikowi, nie stosując takich praktyk powszechnie w odniesieniu do pozostałych członków załogi.
Z kolei, w opinii organu podatkowego, przychód ze stosunku pracy u pracownika nie powstanie, gdy taki pracodawca umożliwia uzyskanie pożyczki ze środków obrotowych pracownikom na jednolitych, obowiązujących wszystkich preferencyjnych zasadach.
Wobec tego w analizowanej sytuacji należy uznać, że u pracownika powstanie opodatkowany przychód ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Przychód będzie stanowiła różnica między kwotą odsetek, jaka została ustalona przez strony w umowie pożyczki (w omawianym przypadku zero), a odsetkami obowiązującymi w instytucjach finansowych udzielających pożyczek. Wyliczoną wartość należy doliczyć do innych przychodów ze stosunku pracy uzyskanych przez pracownika w danym miesiącu i od ich sumy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.
Przykład
Pracodawca nieprowadzący działalności w zakresie udzielania pożyczek udzielił pracownikowi ze środków obrotowych nieoprocentowanej pożyczki na okres 2 lat w kwocie 15.000 zł.
Wartość odsetek, które pracownik byłby obowiązany zapłacić, gdyby pożyczkę zaciągnął na zasadach obowiązujących na rynku, stanowi u pracownika przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, który w danym miesiącu razem z pozostałymi przychodami z umowy o pracę należy opodatkować.
W związku z otrzymaniem nieoprocentowanej pożyczki od pracodawcy po stronie pracownika nie powstanie przychód ze stosunku pracy z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|