Wysokość ulgi prorodzinnej przysługującej rodzicom po rozwodzie
Czy podatniczka ma prawo odliczyć od podatku całą kwotę ulgi prorodzinnej, gdy były mąż nie zajmuje się dziećmi, a jedynie płaci alimenty?
Odpowiedź
Jeżeli były mąż podatniczki nie zajmuje się dziećmi (płaci jedynie alimenty), to podatniczka ma prawo odliczyć od podatku całą kwotę ulgi prorodzinnej. |
Z uzasadnienia
"(...) Wnioskodawczyni wskazała, że ojciec dzieci nie interesuje się nimi, nie pomaga w leczeniu dzieci i oprócz alimentów nie dokłada się do utrzymania synów, a wszystkie zadania związane z wychowaniem dzieci zleca Wnioskodawczyni.
Zatem mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że ojciec dzieci nie wykonywał w 2016 r. władzy rodzicielskiej.
Podkreślić bowiem należy, że zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawo do ulgi przysługuje rodzicowi, który w roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską. Dla nabycia praw do ulgi prorodzinnej nie wystarczy więc posiadanie władzy rodzicielskiej, prawo takie daje dopiero wykonywanie takiej władzy.
Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. Przy czym przez wychowywanie należy rozumieć zapewnianie stałej opieki, prowadzącej do uzyskania pełnego rozwoju fizycznego i psychicznego. Chodzi zatem o aktywne uczestniczenie w wychowywaniu dziecka i realny wpływ na rozwój jego osobowości. Realizacja prawa wykonywania władzy rodzicielskiej może następować przykładowo poprzez osobiste kontakty z nauczycielami, kolegami dziecka, interesowanie się stanem zdrowia dziecka i pomoc w jego leczeniu, zapewnianie wsparcia w nauce, interesowanie się sposobem spędzania wolnego czasu.
»Wykonywanie władzy rodzicielskiej należy zatem odnieść do konkretnych okoliczności faktycznych, w oparciu o zachowania i konkretną aktywność rodziców wobec dziecka. Samo tylko uiszczanie alimentów na rzecz dziecka (nierzadko wymuszonych orzeczeniem sądowym) czy też sporadyczne spotkania z dzieckiem nie wypełniają tak rozumianego określenia wykonywanie władzy rodzicielskiej.« (wyrok NSA z dnia 27 lipca 2016 r. sygn. akt II FSK 2360/15).
Reasumując: w sytuacji gdy małżonek nie wykonywał władzy rodzicielskiej, wówczas Wnioskodawczyni w odniesieniu do małoletnich dzieci przysługuje wyłączne prawo do skorzystania z ulgi wynikającej z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni może odliczyć, w rozliczeniu za 2016 rok, ulgę prorodzinną w 100%".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 kwietnia 2017 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.39.2017.1.LZ)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|