VAT w budownictwie - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1392) z dnia 11.05.2017
Usługa montażu a odwrotne obciążenie
Spółka prowadzi działalność usługową montażu regałów magazynowych. Czy usługi montażu tych regałów są sklasyfikowane w PKWiU 43.99.90.0? Czy spółka, jako podwykonawca usług montażu regałów, ma obowiązek stosować odwrotne obciążenie?
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) usługodawcą jest podatnik VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
b) usługobiorcą jest podatnik VAT, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Mechanizm odwrotnego obciążenia w stosunku do transakcji, których przedmiotem są usługi budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, ma zatem zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy obie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT. Wskazano również, że w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT, odwrotne obciążenie ma zastosowanie, gdy usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.
W załączniku nr 14 przy opisie nazwy usługi przywołany jest jej symbol PKWiU. Do dnia 31 grudnia 2017 r. klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o VAT, jest PKWiU z 2008 r. Jak z niej wynika, pod symbolem PKWiU 43.99.90.0 sklasyfikowane są "Roboty związane z wykonywaniem pozostałych specjalistycznych robót budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych".
Grupowanie to obejmuje:
- roboty związane ze wznoszeniem kominów przemysłowych, wyłożeniem pieców okładzinami ogniotrwałymi itp., z budową odkrytych basenów pływackich, z budową kominków ozdobnych,
- czyszczenie zewnętrznych ścian budynku za pomocą pary wodnej, piaskowania i podobnych metod,
- wynajem dźwigów i pozostałego sprzętu budowlanego wraz z obsługą, które nie są przeznaczone dla określonych usług budowlanych,
- pozostałe specjalistyczne usługi budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Przy czym grupowanie to nie obejmuje:
- wynajmu i dzierżawy maszyn i urządzeń budowlanych bez obsługi, sklasyfikowanych w PKWiU 77.32.10.0,
- wynajmu sprzętu budowlanego wraz z obsługą, który jest przeznaczony dla określonych usług budowlanych sklasyfikowanych w odpowiednich grupowaniach sekcji F.
Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach. Wynika to z faktu, że to podatnik posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi (towaru) do odpowiedniego grupowania PKWiU.
W razie wątpliwości wskazane byłoby wystąpienie z wnioskiem o opinię do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź. Wysokość opłaty za wydaną przez Urząd Statystyczny informację zależy od liczby określonych w niej symboli klasyfikacyjnych. Przesyłając zapytanie o nadanie symbolu według klasyfikacji PKWiU należy opisać usługi będące przedmiotem klasyfikacji, tzn. wskazać na czym one polegają i co obejmują, na czyje zlecenie i na podstawie jakiej umowy są świadczone, jak również, kto jest właścicielem wkładu (surowca).
Jeśli Urząd Statystyczny sklasyfikuje usługi montażu regałów magazynowych w grupowaniu PKWiU 43.99.90.0, to Czytelnik na podstawie poz. 48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT zastosuje do nich odwrotne obciążenie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|