Rozliczenie w danym miesiącu kilku wypłat z umowy zlecenia
"(...) osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zawarła umowę zlecenie. Z tytułu wykonywanego zlecenia zleceniobiorca został objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym, a wynagrodzenie zostało ustalone w stawkach godzinowych. Zdarza się, że w miesiącu kalendarzowym zleceniodawca dokonuje kilkunastu wypłat na podstawie odrębnie generowanych rachunków do umowy zlecenia.
Dla zleceniobiorcy składki na ubezpieczenia społeczne naliczane są zgodnie z § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2008 r. nr 78, poz. 465, z późn. zm.).
Zaliczkę od dochodów, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obliczoną w sposób określony w tym przepisie zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej ze środków podatnika przez płatnika.
W związku z tym, iż pojedyncze wypłaty wynagrodzeń w danym miesiącu są bardzo niskie, zdarza się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od kwoty zaliczki na podatek dochodowy i w takim przypadku zgodnie z przepisami zostaje obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy, przez co zasadniczo zaliczka na podatek dochodowy wynosi 0 zł.
Gdy zleceniodawca zsumuje wszystkie wypłaty dokonane w danym miesiącu, zazwyczaj okazuje się, że zaliczka na podatek dochodowy jednak wystąpi.
Przenosząc powyższe uregulowania na grunt niniejszej sprawy, wyjaśnić należy, że w sytuacji, gdy wynagrodzenie zostało ustalone w stawkach godzinowych a w umowie zlecenia nie została z góry określona wartość należności przysługującej zleceniobiorcy, wówczas do opodatkowania należności nie znajduje zastosowania (...) art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz art. 41 ust. 1 tej ustawy.
Wyjaśnić również należy, iż w przypadku umów zlecenia opodatkowanych na zasadach wynikających z art. 41 ust. 1 ustawy, zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych nie ma charakteru miesięcznego, lecz należna jest od każdej wypłaty czy każdorazowego postawienia przychodu do dyspozycji podatnika.
W konsekwencji w przedstawionej we wniosku sytuacji, zleceniodawca jest zobowiązany naliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy odrębnie od każdej z dokonywanych wypłat, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, od każdej z wypłat dokonywanych na podstawie odrębnych rachunków zleceniodawca jest zobowiązany jako płatnik pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.
Dla powyższego, bez znaczenia pozostaje fakt, że w przypadku gdy pojedyncze wypłaty będą bardzo niskie, może się zdarzyć, że zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczona stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy i pomniejszona o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej ze środków podatnika przez płatnika wyniesie 0 zł".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 lutego 2017 r., nr 0461-ITPB2.4511.987.2016.1.ENB)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|