Pobór zaliczki na podatek
Od przychodu uzyskanego z umowy zlecenia (o dzieło) przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce pobierana jest zaliczka na podatek, jeżeli:
- umowa została zawarta z osobą, która jednocześnie jest pracownikiem płatnika (bez względu na kwotę należności określonej taką umową) albo
- umowa została zawarta z osobą niebędącą pracownikiem płatnika, a kwota należności określona w umowie przekracza 200 zł.
W takiej sytuacji zleceniodawca (zamawiający dzieło), jako płatnik, powinien pobrać 18% zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 41 updof.
Podstawę opodatkowania stanowi przychód po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów oraz potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne (pod warunkiem, że zawarta umowa rodzi obowiązek tych ubezpieczeń).
Koszty uzyskania przychodów określonych w art. 13 pkt 8 updof, czyli z umów zlecenia i o dzieło są określone procentowo. W myśl art. 22 ust. 9 pkt 4 updof wynoszą one 20% uzyskanego przychodu. Z przepisu tego wynika, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na podstawę opodatkowania należności z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło są potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne. Przy czym nie podlegają odliczeniu składki, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód):
- zwolniony od podatku na podstawie updof oraz
- od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zaliczkę obliczoną w powyższy sposób zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej ze środków zleceniobiorcy (wykonawcy dzieła) przez zleceniodawcę (zamawiającego dzieło). W 2017 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.) wynosi 9% podstawy wymiaru. Przy czym składka, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy jej wymiaru. Ponadto, składka na ubezpieczenie zdrowotne musi być obliczona od przychodów podlegających opodatkowaniu. Z art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. b updof wynika bowiem, że obniżenie nie może dotyczyć składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie updof oraz od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Przy obliczaniu zaliczki na podatek płatnik stosuje najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej, czyli 18%. Nie ma tutaj znaczenia wysokość dochodu osiągniętego przez podatnika. Na wniosek zleceniobiorcy (wykonawcy dzieła) płatnik może przyjąć przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy stawkę 32% zamiast stawki 18% (art. 41a updof).
Przykład
Przedsiębiorca zawarł umowę zlecenia z osobą niebędącą jego pracownikiem. Przychód za wykonanie umowy określono na kwotę 600 zł. Z tytułu zawartej umowy zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wniósł również o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniodawca (płatnik) dokonał następujących obliczeń:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|