PCC w spółkach w 2017 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 33 (1387) z dnia 24.04.2017
Darowizna od wspólnika dla spółki jawnej a PCC
Do spółki jawnej ma przystąpić nowy wspólnik na mocy aneksu do umowy spółki. Wspólnik tytułem wkładu wniesie środki pieniężne i stosownie do tego wkładu określony zostanie jego udział w zysku. Odrębnie, już po przystąpieniu do spółki, chce przekazać spółce nieruchomość. Czy musi ją wnieść na własność w drodze zmiany umowy spółki, czy może ją darować spółce? Czy trzeba będzie rozliczyć PCC?
Powiększenie grona wspólników spółki jawnej może odbyć się w drodze zmiany postanowień umowy spółki. Konieczne jest tutaj porozumienie dotychczasowych wspólników i osoby przystępującej do spółki. Przyjęcie do spółki kolejnego uczestnika wymaga określenia jego praw i obowiązków w spółce, ewentualnie nowego rozkładu sił w związku z modyfikacją grona członków spółki. Nowy wspólnik przystępując do spółki powinien wnieść wkład (art. 3 i art. 25 pkt 2 K.s.h. - Dz. U. z 2016 r. poz. 1578 ze zm.). Może być on pieniężny.
Co do wspomnianej przez Czytelnika nieruchomości, to ona także może stanowić przedmiot wkładu do spółki jawnej (por. art. 48 § 2 K.s.h.). Gdyby nieruchomość miała powiększyć wkład wspólnika, wówczas konieczne jest wprowadzenie zmian do umowy spółki (art. 25 pkt 2 K.s.h.). Zmiana umowy spółki polegająca na wniesieniu wkładów powiększających majątek spółki podlega opodatkowaniu PCC. Podstawę opodatkowania przy podwyższeniu wkładów do spółki jawnej stanowi wartość tych wkładów określona przez wspólników (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o PCC, zob. też interpretację indywidualną Dyrektora IS w Katowicach z dnia 15 września 2015 r., nr IBPB-2-1/4514-47/15/MZ). Od podstawy opodatkowania odlicza się opłatę sądową za wpis do KRS i opłatę za ogłoszenie wpisu w MSiG oraz kwotę wynagrodzenia notariusza z VAT za sporządzenie aktu notarialnego dotyczącego zmiany umowy spółki. Rozliczeniem PCC zajmie się notariusz. Przeniesienie własności nieruchomości czy prawa użytkowania wieczystego wymaga bowiem zachowania formy aktu notarialnego.
Możliwe jest też, aby wspólnik zawarł ze spółką (tj. odrębnym podmiotem prawa od swoich wspólników) umowę darowizny i na jej podstawie przekazał spółce nieruchomość. Zwiększy się wówczas majątek spółki. Będzie to majątek nabyty przez spółkę w czasie jej istnienia, a nie wniesiony jako wkład (por. art. 28 K.s.h.). Na skutek umowy darowizny nie dojdzie bowiem do zwiększenia wkładów wspólnika-darczyńcy. W takim przypadku umowa spółki nie podlega zmianie. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (por. art. 888-889 Kodeksu cywilnego). Darowizna podlega PCC tylko w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.
Skoro planowana transakcja składników majątkowych (nieruchomości) na rzecz spółki jawnej (strony obdarowanej) odbędzie się w drodze zawarcia umowy darowizny i nie będzie wiązać się z przejęciem przez spółkę długów i ciężarów albo zobowiązań osoby darującej (wnioskodawczyni), to umowa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC, gdyż nie wystąpi przedmiot opodatkowania, o którym mowa w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 grudnia 2016 r., nr 2461-IBPB-2-1.4514.547.2016.2.PM |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|