Studia przedsiębiorcy
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Zamierzam podjąć studia. Czy koszty tych studiów będę mógł ujmować do kosztów uzyskania przychodów?
Wydatki na studia, jeżeli nie służą podniesieniu kwalifikacji i umiejętności zawodowych, nie będą kosztami podatkowymi.
Wydatki na kształcenie nie są objęte zakresem art. 23 updof, który zawiera katalog kosztów wykluczonych z kosztów uzyskania przychodów. To oznacza, że ujęcie tego rodzaju wydatków w kosztach uzyskania przychodów z działalności gospodarczej jest możliwe, gdy ich poniesienie ma na celu osiąganie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów przez podatnika prowadzącego tę działalność.
W praktyce organy podatkowe różnie oceniają możliwość podatkowego rozliczenia kosztów kształcenia. Jeżeli chodzi o koszty kształcenia ponoszone w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, to analiza wydawanych interpretacji podatkowych prowadzi do wniosku, że generalnie organy podatkowe nie uznają za koszty podatkowe wydatków na kształcenie, gdy okoliczności faktyczne wskazują, że nabywana wiedza i umiejętności służą podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia, a więc służą jedynie rozwojowi osobistemu kształcącego się przedsiębiorcy (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 listopada 2015 r., nr IPPB1/4511-1114/15-2/AM). Akceptują natomiast ujęcie do kosztów podatkowych wydatków na kształcenie, w ramach którego podatnik nabywa umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 lipca 2016 r., nr IPPB1/4511-587/16-5/AM).
Nasuwa się zatem stwierdzenie, że wydatki związane z odpłatnością za studia podatnik będzie mógł ujmować do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie wtedy, gdy wykaże, że odbywane przez niego studia służą podniesieniu kwalifikacji i umiejętności potrzebnych przy wykonywaniu usług, które świadczy zawodowo w ramach prowadzonej działalności. W innym przypadku organy podatkowe mogą kwestionować ujęcie tego rodzaju wydatków do kosztów podatkowych, wskazując na ich osobisty charakter.
Do kwestii opłat za studia odniósł się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 3 stycznia 2017 r., nr 11462.IPPB1.4511.1002.2016.2.AM. Rozpatrywana przez niego sprawa dotyczy podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie produkcji sprzętu instalacyjnego, elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego oraz pozostałego sprzętu elektrycznego, naprawy i konserwacji urządzeń elektronicznych, optycznych i elektrycznych, a także wykonywania instalacji elektrycznych. Planuje on podjecie studiów zaocznych na kierunku elektrotechnika, gdyż ukończenie tych studiów zwiększy jego wiarygodność jako wykonawcy, a także da mu możliwość:
- podniesienia jakości wykonywanych usług,
- wykonywania usług w pełni samodzielnie - ponieważ zdobędzie wymagane uprawnienia,
- poszerzenia wachlarza świadczonych usług.
W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy uznał, że podatnik podejmie studia w celu podniesienia umiejętności i wiedzy niezbędnych w prowadzonej działalności gospodarczej. Wobec tego, wydatki na czesne i podręczniki poniesione w związku ze studiami, choć trudno je przypisać konkretnym przychodom, to jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej za cały okres trwania edukacji, pod warunkiem zachowania dotychczasowego profilu prowadzonej działalności gospodarczej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|