Opłaty za przedszkole dla dzieci podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w domu
Niedawno rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Siedziba mojej firmy znajduje się w miejscu mojego zamieszkania. W związku z pracą wykonywaną w domu nie mogę sprawować osobiście opieki nad dziećmi, dlatego zapisałam je do przedszkola. Czy koszty opłat za przedszkole stanowią koszt podatkowy?
Koszty opłat za przedszkole dla dzieci są wydatkami o charakterze osobistym, dlatego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej. Nie zmienia tego fakt, że działalność ta jest prowadzona w miejscu zamieszkania podatnika.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof. Określony wydatek, poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, jak również w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów powinien być zatem niezbędny, a przynajmniej przyczyniający się do możliwości wygenerowania przychodów.
W takim ujęciu kosztami podatkowymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli podatnik jest w stanie wykazać, że zostały poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty. Prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów wymaga więc indywidualnej oceny, pod kątem jego celowości, racjonalności oraz związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz uzyskiwanym z tej działalności przychodem.
Wydatki związane z opłaceniem przedszkola mają charakter wydatków osobistych. Wprawdzie przedmiotowe wydatki nie zostały wprost wymienione w art. 23 updof, jednak aby wydatki, które nie zostały wymienione w tym przepisie, można było uznać za koszty uzyskania przychodów, musiałyby one zostać poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania (zabezpieczenia) źródła przychodów. W omawianym przypadku nie ma związku poniesionych przez podatniczkę kosztów na opłacenie przedszkola dla jej dzieci z uzyskiwaniem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wyklucza to możliwość zaliczenia wspomnianych wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności. Bez znaczenia jest to, że działalność ta jest prowadzona w miejscu zamieszkania podatniczki.
Reasumując, koszty pobytu dzieci w przedszkolu są wydatkami o charakterze osobistym i tym samym nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 października 2014 r., nr IBPBI/1/415-858/14/KB, w której czytamy: "(...) Zapewnienie prawidłowej opieki nad małoletnim dzieckiem jest obowiązkiem rodziców (opiekunów prawnych) wynikającym z prywatnej sfery ich życia, niezależnym od ich aktywności zawodowej oraz źródła, z którego uzyskują oni dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z tego też względu nie sposób twierdzić, że opłaty związane z umieszczeniem dziecka w przedszkolu są ponoszone w celu uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też z zachowaniem lub zabezpieczeniem tego źródła przychodu".
Dodajmy, że analogicznie należałoby potraktować koszty ewentualnego zatrudnienia opiekunki do dzieci. W tym przypadku również byłby to wydatek na cele osobiste niemający wpływu na osiąganie przychodu z działalności gospodarczej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|