Niezamortyzowana wartość środka trwałego w przypadku wycofania go z ewidencji
Podatnik prowadził działalność gospodarczą w lokalu objętym wspólnością majątkową małżonków. W związku z rozwodem dokonano podziału majątku i lokal ten przypadł w udziale żonie podatnika. Czy niezamortyzowaną wartość tego lokalu można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu?
Nie ma możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości początkowej wycofanego środka trwałego.
W opisanym stanie faktycznym będzie miało miejsce wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej męża, a następnie przekazanie jego byłej małżonce. Operacje te będą neutralne dla celów podatku dochodowego.
Od następnego miesiąca po wycofaniu lokalu z działalności gospodarczej należy zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Natomiast dotychczasowe odpisy amortyzacyjne nie podlegają korekcie.
Podatnik nie ma możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości początkowej wycofanego środka trwałego, co wynika z art. 23 ust. 1 pkt 1 updof. Na podstawie tego przepisu, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków m.in. na nabycie środków trwałych. Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 updof, są jednak kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych. Natomiast przekazanie nieruchomości na cele osobiste podatnika, a następnie jego małżonce nie jest odpłatnym zbyciem.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|