Zasady odliczania podatku VAT w 2017 r. - Dodatek nr 5 do Poradnika VAT nr 5 (437) z dnia 10.03.2017
Proporcjonalne odliczanie VAT przez podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą
Rozpoczęliśmy działalność gospodarczą w marcu 2017 r. jako czynny podatnik VAT. Wystąpi u nas również obrót zwolniony z VAT, ale w niewielkim zakresie w stosunku do całej działalności. Czy musimy ustalić proporcję, według której będziemy odliczać VAT, w drodze porozumienia z urzędem skarbowym?
Podatnik VAT ma co do zasady prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług, o ile zakupy te służą lub będą służyły w przyszłości działalności opodatkowanej VAT. Z kolei zakupy związane z działalnością zwolnioną z VAT nie uprawniają do odliczenia VAT naliczonego.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu podatnik przede wszystkim powinien określić, czy jest w stanie przyporządkować dokonywane zakupy towarów i usług do konkretnego rodzaju wykonywanych czynności. Jeżeli wyodrębnić może podatek naliczony związany z działalnością zwolnioną z VAT i z działalnością opodatkowaną, to nie ma potrzeby stosowania proporcjonalnego odliczania VAT. Odliczeniu wówczas podlegać będzie podatek naliczony związany z czynnościami opodatkowanymi VAT.
Odliczenie podatku naliczonego na podstawie wyliczonej przez podatnika proporcji stosowane jest przy działalności tzw. mieszanej, w sytuacji, gdy zakup służy zarówno działalności zwolnionej z VAT, jak i opodatkowanej.
Proporcja sprzedaży ustalana jest w takich przypadkach zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
W sytuacji gdy podatnik w poprzednim roku podatkowym nie osiągnął obrotu, o którym mowa w ww. art. 90 ust. 3, lub gdy obrót w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, rozlicza podatek naliczony związany z obydwoma rodzajami sprzedaży (opodatkowaną i zwolnioną) przyjmując proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy ustalonej z naczelnikiem urzędu skarbowego i potwierdzonej protokołem (art. 90 ust. 8 ustawy). Przepis ten ma również zastosowanie w sytuacji gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu, o której mowa w tym przepisie, byłaby niereprezentatywna (art. 90 ust. 9 ustawy).
Zatem podatnik, który rozpoczął w trakcie 2017 r. wykonywanie czynności opodatkowanych i zwolnionych i zgodnie z obowiązującymi przepisami może odliczać VAT proporcjonalnie, powinien w oparciu o ww. przepis art. 90 ust. 8 ustawy o VAT, uzgodnić z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu proporcję wyliczoną szacunkowo (prognozowaną), według której odliczał będzie VAT naliczony.
Reasumując, podatnik, który rozpoczyna działalność, powinien orientacyjnie określić proporcję sprzedaży. Aby uzgodnić proporcję wyliczoną szacunkowo, podatnik powinien zwrócić się z wnioskiem do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Organ podatkowy, po rozpatrzeniu tego wniosku, sporządza protokół, w którym ustala wskaźnik proporcji, jaki podatnik będzie stosował do końca danego roku. Protokół ten musi być podpisany przez obie strony - podatnika i organ podatkowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|