JPK_VAT, gdy księgi prowadzi biuro rachunkowe
Świadczę usługi księgowe. W ewidencji VAT ujmuję zbiorczo kwoty sprzedaży na podstawie otrzymanych od klientów rejestrów sprzedaży i miesięcznych raportów z kasy fiskalnej. Czy tak prowadzona ewidencja spełnia wymogi JPK?
Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r.), czynni podatnicy VAT są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Ewidencja powinna zawierać w szczególności m.in. numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.
Wprawdzie zbiorcze ujęcie w ewidencji VAT sprzedaży, w sposób opisany przez Czytelnika, będzie pozwalało prawidłowo sporządzić deklarację podatkową, jednak tak prowadzona ewidencja nie będzie zawierała wszystkich wskazanych w ustawie elementów. Z uwagi na nowe brzmienie ww. art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, jednym z ustawowych wymogów jest, aby ewidencja VAT zawierała numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. Tym samym sposób prowadzenia ewidencji VAT przyjęty przez biuro rachunkowe należy od 1 stycznia 2017 r. uznać za błędny - zarówno dla celów VAT, jak i w konsekwencji - JPK_VAT.
Od 1 stycznia 2017 r. w ewidencji VAT należy ujmować poszczególne transakcje zawarte z podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność gospodarczą i wpisywać numery identyfikacji podatkowej, którymi się one posługują jako podmioty gospodarcze (tj. wpisywać odrębnie wszystkie faktury je dokumentujące, także faktury wystawione do sprzedaży ewidencjonowanej na kasie fiskalnej). Dotyczy to zarówno kontrahentów krajowych, jak i zagranicznych. Tak też wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 listopada 2016 r., nr 1462-IPPP2.4512.689.2016.1.IZ.
Czy informację JPK_VAT przesyła zarówno biuro rachunkowe, jak i podatnik?
Zgodnie z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.
JPK_VAT przesyła się za pomocą środków komunikacji elektronicznej - przy wykorzystaniu aplikacji klienckiej lub zgodnie ze specyfikacją interfejsów usług JPK. Informacje muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Podpis ten może złożyć pełnomocnik ustanowiony przez podatnika. Pełnomocnictwo do podpisywania JPK_VAT należy złożyć na formularzu UPL-1 (Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej).
Wzór pełnomocnictwa UPL-1 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Ordynacja podatkowa |
W świetle powyższego, JPK_VAT przesyła tylko jeden podmiot, tj. podatnik lub upoważniony przez niego pełnomocnik.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|